Stiri

Șapte țări și-au anunțat dorința de a organiza EuroBasket 2021

Eduard Popa

Eduard Popa
26.03.2019

gazde eurobasket 2021

FIBA a anunțat în cursul zilei de luni, 25 martie, că șapte țări și-au depus candidatura pentru organizarea FIBA EuroBasket 2021.

Cele șapte țări care au aplicat pentru organizarea turneului sunt Cehia, Estonia, Germania, Georgia, Ungaria, Italia și Slovenia. Niciuna dintre ele nu a aplicat să organizeze singură competiția. Astfel, la fel ca în ultimele ediții, turneul final al Campionatului European de baschet masculin din 2021 va avea loc în patru țări. Fiecare țară va găzdui câte o grupă, deci 15 partide. Asta în timp ce fazele eliminatorii, inclusive partidele pentru medalii, se vor disputa într-una din cele patru țări gazdă.

Reamintim că în 2017 EuroBassket una dintre grupele competiției a fost găzduită de Polivalenta din Cluj-Napoca. România a jucat în grupa de la Cluj cu Ungaria, Muntenegru, Cehia, Croația și Spania. Meciurile eliminatorii s-au jucat în Turcia, la Istanbul, în timp ce Helsinki și Tel Aviv au găzduit și ele câte o grupă. Finala s-a jucat la Sinan Erdem Dome și a fost câștigată de Slovenia în fața Serbiei, cu 93-85.

Decizia în ceea ce privește țările care vor organiza EuroBasket 2021 va fi făcută de către Board-ului FIBA Europe din luna iulie 2019.

*foto: Valentin Todea

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!