Andrei Oinaru părăsește Corona Brașov și își va continua cariera la FC Argeș Pitești
1 oră în urmăCSM Târgu Mureș se desparte de Amedeo Casale și-l înregimentează pe Vlad Corpodean
3 ore în urmăFranța a anunțat lotul lărgit pentru EuroBasket 2025
4 ore în urmăBayern Munchen și-a apărat trofeul cu succes și este, din nou, campioana Germaniei
10 ore în urmăSCM Timișoara a anunțat primul transfer și îl aduce pe Milic Starovlah din Muntenegru
11 ore în urmăGhinion teribil pentru tânăra Sarah Dumitrescu. Românca a suferit o accidentare în ultimul meci jucat de echipa sa din NCAA, Ole Miss Rebels, în compania celor de la Sam Houston State.
Internaționala română de tineret s-a lovit de o adversară după o pătrundere, în primul sfert al meciului și a căzut pe parchet. Medicii au intervenit rapid dar primul verdict a fost unul destul de dur: ruptură de ligamente la genunchiul drept.
Antrenoarea Sarei, Yolett McPhee-McCuin, s-a arătat îndurerată de accidentarea româncei:
„Am inima frântă pentru Sarah, pentru că a lucrat din greu și a reușit să se adapteze rolului pe care l-am cerut de la ea la ambele faze ale jocului. Sarah este apreciată de către coechipierele ei, staff și comunitatea noastră și sunt sigură că se va întoarce mai puternică”
Tatăl Sarei, fostul baschetbalist Tibi Dumitrescu a explicat pentru baschet.ro că tânăra a suferit o accidentare mai ușoară decât s-au temut prima oară, că ligamentul a fost reconstruit și că nu a fost vorba în cele din urmă de nicio fractură.
Cu toate acestea, cum timpul de recuperare este de 4-6 luni, Sarah alături de familia ei și de echipa de la Universitatea din Mississippi a ales să își înghețe sezonul și să devină jucătoare de tip „redshirt”.
Sarah Dumitrescu era cea mai bună recuperatoare pentru Ole Miss, cu 7,5 recuperări pe meci, la care adăuga 4,5 puncte și o pasă decisivă pe meci în aproape 24 de minute pe partidă.
Originară din București și fosta internațională de U18 și U16, Sarah Dumitrescu a absolvit IMG Academy de peste ocean și a făcut pasul în această vară în NCAA – Women’s Division 1, în Conferința de Sud-Est a NCAA (SEC).
*foto: olemisssports.com
Lewis Sullivan pleacă de la CSO Voluntari și își continuă cariera în afara...
DeShawn Stephens a fost prezentat oficial de Treviso Basket, echipă din pri...
Justin Edler-Davis o părăsește pe CSO Voluntari și va evolua în Germania, l...
Real Madrid a pornit cu dreptul în finala campionatului Spaniei contra Vale...
Bayern Munchen și-a apărat trofeul cu succes și este, din nou, campioana Ge...
Zalgiris Kaunas este noua campioană a Lituaniei, după o finală decisă în me...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!