Șase ani de la victoria lui CSU Asesoft Ploiești din EuroCup cu Khimki Moscova

Astăzi, 16 octombrie, este o zi de referință pentru baschetul ploieștean, chiar dacă echipa care a obținut un rezultat mare a dispărut între timp. În urmă cu fix șase ani, în 2013, CSU Asesoft Ploiești revenea în EuroCup și debuta pe terenul lui Khimki Moscova în acea stagiune. Primul meci a însemnat și primul rezultat mare, victorie în Rusia cu scorul de 89-97.

Desfășurarea jocului a fost și ea una neașteptată. Asesoft a controlat prima repriză și avea 12 puncte avantaj la pauză. Rușii s-au trezit după revenirea de la cabine iar la încheierea sfertului trei se aflau în avantaj, 64-63. Pentru  echipa prahoveană a urmat un sfert decisiv foarte productiv, în care a marcat 34 de puncte, a primit doar 25 și astfel a reușit să-și apropie victoria.

Acea echipă a Asesoftului era pregătită de regretatul Dado Arnautovic și îi avea în componență pe Filip Adamovic, Jonte Flowers, Levente Szijarto, Chris dunn, Cătălin Burlacu, Vlad Negoițescu, Alhaji Mohammed, Vladimir Tica, Gerald Lee, Dragan Zekovic, Vlad Dumitrescu și Adrian Guțoaia.

În partida de la Moscova, Gerald Lee a impresionat cu 24 de puncte și 7 recuperări. Flowers și Mohammed au încheiat fiecare cu câte 18 puncte iar Dunn a marcat 14 puncte.

Din echipa învingătoare la Moscova, în activitate se mai află doar patru baschetbaliști, Filip Adamovic, Dragan Zekovic, Vlad Negoițescu și Vlad Dumitrescu.

În echipa lui Khimki Moscova de atunci putem remarca jucători precum Marko Popovich, James Augustine, Petteri Koponen, Sergey Monia, Mickael Gelabale, Mike Green și Paul Davis.

Sezonul 2013/2014 din EuroCup nu avea să continue la fel de bine pentru CSU Asesoft Ploiești, care încheia faza grupelor cu 3 victorii și 7 înfrângeri, într-o grupă din care au mai făcut parte Pinar Karsiyaka, Igokea Aleksandrovac, Hapoel Ierusalim și Lukoil Academic Sofia.

Khimki Moscova este în prezent echipă de Euroligă, în timp ce Asesoft Ploiești a dispărut de pe harta baschetului românesc.