SCM Timișoara depășește suta și se impune în meciul cu KK Rogaska

SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara se întoarce din Croația cu bilanț perfect, în urma victoriei cu 103-97 în meciul cu KK Rogaska din Alpe Adria Cup. Bănățenii s-au impus în duelul de vineri seara (23.09) și au 2-0 în grupa D a competiției.

Rogaska: Domen Mocnik, Jure Span, David Jean-Baptiste, Ivan Milicevic, Luka Kraljevic

Timișoara: Ilija Djokovic, Antonio Năsturescu, Nikola Gajic, Adam Mirkovic, Igor Kesar

Bănățenii au deschis scorul prin Kesar, apoi slovenii au replicat cu tripla lui Span și Kraljevic înscria cu sticla pentru 2-5. Seria adversarilor s-a prelungit și Mirkovic a putut să oprească momentele cu puncte consecutive de partea celor de la Rogaska, tot Span fiind precis din acțiune și scorul devenea 4-9. Igor Kesar a egalat situația de pe tabelă, 9-9 la jumătatea primului sfert prin and-one-ul său, însă Rogaska a finalizat cu coș următoarele două atacuri și Durnik a primit o pasă excelentă în paint pentru 9-13. Slovenii au rămas constant în avantaj pe următoarele atacuri, Timișoara prinzând apoi un run de 8-0 prin care au egalat, Mirkovic împărțindu-și liberele la 18-18, de unde Rogaska a replicat cu opt puncte la rând, scorul primului sfert fiind 21-26 în dreptul oponenților.

Milicevic și Kraljevic au dus-o pe Rogaska la +9 pe tabelă după puțin peste un minut din cel de-al doilea sfert, moment în care Dragan Petricevic a cerut time-out la 24-33. „Leii din Banat” au reacționat bine după timpul de odihnă, Gajic reducând handicapul la cinci puncte și Kesar era precis de la distanță (31-35). Situația s-a egalat din nou cu layup-ul lui Laci Lazar, 35-35, Mirkovic punctând și el în urma unei recuperări ofensive de partea alb-violeților. Diferența devenea de trei puncte după reușita lui Jean-Baptiste (41-44) și ulterior Durnik își transforma cele două libere, iar Span scutura plasa de la distanță pentru 41-49. Avantajul celor de la Rogaska la pauza întâlnirii era de două posesii, 49-54, ultimele puncte ale reprizei aparținându-i lui McClellan de la libere.

Timișoara a început în forță repriza secundă și a venit la un punct în urma adversarilor, 53-54, Lazar fiind apoi trimis la linia de fault și păstra diferența minimă dintre echipe. Adam Mirkovic a putut egala situația cu tripla lui de la 58-58 și apoi peste câteva zeci de secunde Eric McClellan a luat pe cont propriu o acțiune pentru a-i aduce pe bănățeni la conducere, 60-58. KK Rogaska a replicat imediat și revenea în față, Milicevic și Tabak aducând noi puncte și Durnik făcea 60-64 cu liberele împărțite. Igor Kesar punea patru puncte la rând și făcea 67-66 pentru SCM Timișoara, iar cu tripla lui Djokovic diferența devenea de două posesii, ex-iugoslavul scuturând din nou plasa pentru 73-68 și Timișoara conducea cu 75-73 la sfârșitul sfertului cu numărul trei.

Avantajul a fost de partea Timișoarei în primele două minute din sfertu decisiv, Djokovic beneficiind de o oportunitate de three-point play, de care a profitat și făcea 82-76. Jean-Baptiste a redus ecartul la o singură lungime cu tripla lui, imediat Mirkovic punctând pentru 85-81 cu libera suplimentară după ce a fost faultat pe aruncare, iar Lazar a continuat să mărească diferența tot de la linia de fault. Djokovic a avut o execuție spectaculoasă de 3 prin care scorul devenea 90-82 la jumătatea parțialului, McClellan păstrând diferența cu reușita lui de la 95-87 și în cele din urmă SCM Timișoara s-a impus cu 103-97, asta după ce ambele formații au transformat mai multe aruncări libere spre finalul întâlnirii.

Alb-violeții o să întâlnească în a treia rundă, pe 12 octombrie, formația slovacă Spisski Rytieri.

Ilija Djokovic a fost omul partidei, cu 32 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări, următorii marcatori pentru Timișoara fiind Eric McClellan (20 de puncte, 4 recuperări) și Adam Mirkovic (18 puncte, 5 recuperări, 2 assist-uri). Tot în double figures au fost Igor Kesar și Nikola Gajic, cel din urmă reușind chiar un double-double.

Cody Riley a contribuit cu 18 puncte și 4 recuperări pentru Rogaska, cu 7/7 din acțiune, iar Ivan Milicevic (17 puncte, 5 recuperări) și Jure Span (16 puncte, 8 pase decisive, 6 recuperări) l-au secondat.

*foto: Facebook Leii din Banat – Baschet SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara