SCM Timișoara deschide cu o victorie participarea în Alpe Adria Cup

SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara a început aventura în Alpe Adria Cup cu o victorie categorică, 88-63 pe terenul formației croate KK Zabok joi seara (22.09). Bănățenii au reușit să se desprindă decisiv în cel de-al treilea sfert și urmează să dispute încă un meci în cadrul acestui turneu de deschidere a competiției.

Zabok: Jarvis Garret Jr., Fran Jacovic, Ivan Kucan, Jakov Stipanicev, Mihael Tomic

Timișoara: Ilija Djokovic, Antonio Năsturescu, Nikola Gajic, Adam Mirkovic, Laszlo Lazar

Nikola Gajic a marcat primele puncte pentru SCM Timișoara în Alpe Adria Cup, tot el pasându-i decisiv lui Laci Lazar pentru 5-0 și McClellan răspundea cu un coș de la semi-distanță unui dunk din partea lui Zabok (7-2). Croații au egalat situația cu tripla lui Stipanicev și n-au putut profita de posesiile pe care Timișoara le-a pierdut pentru a prelua conducerea până la liberele aceluiași Stipanicev, 9-7. Avantajul lui Zabok a urcat la patru puncte, Gajic oprind run-ul adversarilor (11-9), însă croații au continuat să se desprindă și Garrett făcea 16-9 cu un three-point play. Timișoara avea avea să adjudece revină pe finalul primului sfert, terminat cu 18-18 după tripla lui Mirkovic, în primele 10 minute McClellan având trei turnovers, detaliu cu care ieșea în evidență în mod negativ.

Jocul a rămas echilibrat și în prima parte a sfertului secund, Timișoara revenind la conducere, cu Igor Kesar în rol de marcator (22-21), tot acesta scuturând plasa de la distanță pentru 27-25 și apoi și-a împărțit o pereche de libere. Scorul a devenit egal cu tripla lui Jacovic, apoi Laci Lazar înscriind următoarele două puncte ale alb-violeților (30-28) și Gajic a fost faultat pe aruncare la capătul unui contraatac, transformându-și libera suplimentară cu care se făcea 33-28. Diferența a devenit una formată din două cifre, 38-28 cu tripla lui Djokovic, Zabok apropiindu-se la patru puncte cu reușita lui Kucan și în cele din urmă scorul la pauză era 43-37 pentru SCM Timișoara.

Timișorenii au început excelent repriza a doua și cu un run de 9-0 în decurs de aproape trei minute s-au putut desprinde la 52-37, primele puncte pentru Zabok venind de la linia de fault. Năsturescu a refăcut diferența de +15 cu tripla sa de la 55-40 și Kesar a ratat la jumătatea sfertului trei oportunitatea să mărească ecartul, Djokovic reușind apoi să pună două puncte cu sticla după o pătrundere. McClellan a prelungit seria excelentă în care s-a aflat Timișoara în acest parțial, Djokovic făcând 61-40 de la linia liberelor și la intrarea în sfertul decisiv era 66-48 pentru bănățeni, după aceste 10 minute adjudecate cu 23-11.

Igor Kesar a prins o nouă perioadă excelentă și a marcat toate cele 8 puncte ale Timișoarei în debutul sfertului decisiv, după tripla de la 74-50 cei de la Zabok cerând time-out. Gajic a scuturat plasa din colțul terenului și devenea primul jucător în alb-violet, altul decât Kesar, care putea să înscrie în acest sfert (79-55), apoi Adam Mirkovic a refăcut ecartul de 22 de puncte dintre cele două echipe. SCM Timișoara s-a impus la final cu 88-63 și a debutat perfect în Alpe Adria Cup, toți jucătorii trecuți pe foaia de joc reușind să evolueze cu Zabok.

Bănățenii o să joace vineri seara (23.09), începând cu ora 20.00, cu KK Rogaska.

Nikola Gajic a condus lista marcatorilor în acest joc cu Zabok, prin cele 23 de puncte, 5 recuperări, 4 assist-uri și 2 intercepții reușite, cu 4/8 de la distanță. Igor Kesar (20 de puncte, 8/11 din acțiune), Ilija Djokovic (12 puncte, 10 pase decisive, 4 recuperări) și Eric McClellan (11 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive) au fost și ei în double figures.

Jakov Stipanicev (12 puncte, 3 recuperări, 4/6 din acțiune) și Jarvis Garret Jr. (11 puncte, 5 recuperări) s-au remarcat pentru croați.

*foto: Facebook Leii din Banat – Baschet SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara