SCM Timișoara rămâne fără înfrângere în Alpe Adria Cup

21.11.2023

SCM Timișoara și-a continuat forma excelentă din Alpe Adria Cup și a ajuns la cinci victorii din tot atâtea meciuri în competiția europeană. Leii din Banat au trecut pe teren propriu de Ilirija cu scorul de 97-85, după un ultim sfert de excepție.

SCM Timișoara: Djordje Dimitrijevic, Tyreek Scott-Grayson, Nikola Gajic, Edward Petrescu, Adam Mirkovic

Ilirija: Adnan Arslanagic, Matic Mikus, Luka Kures, Sergej Macura, Nemanja Scekic

Bănățenii au început foarte bine partida, iar Gajic a marcat rapid prima triplă a confruntării. Scekic și Kures au reușit apoi câte un coș din interior, înainte ca Mirkovic să repete isprava colegului său și să ducă scorul la 6-6. Arslanagic a adus primul coș de afară pentru oaspeți. Dimitrijevic, Petrescu și Scott-Grayson au bifat câte trei coșuri la inel în posesii consecutive. Niciuna dintre cele două echipe nu s-a putut distanța la două posesii până la finalul primului sfert, când tabela indica 20-19, după ce Gajic punctase de afară.

Pivoții gazdelor au început bine al doilea parțial și au adus patru puncte la rând, înainte ca Padjen să egaleze printr-un coș de trei puncte. Mitrovic i-a urmat exemplul printr-o reușită similară, înainte ca Kures să reușească să marcheze de două ori din interior. Scekic a dus scorul la 29-31 cu un and-one. Alb-violeții s-au ridicat rapid și prin Kesar și Mitrovic s-au distanțat la două posesii. Scott-Grayson a animat atmosfera cu un coș de sus. La pauza mare, bănățenii conduceau cu 46-43.

Slovenii au revenit rapid la conducere în debutul părții secunde, după ce Kurec și Macura au reușit patru puncte la rând. Kesar și Gajic au răspuns prin reușite consecutive de la distanță. Pivotul Leilor din Banat a mai reușit să marcheze în posesii consecutive apoi pentru a duce scorul la 56-52. Oaspeții au reușit un run de 6-0, prin Kures și Barisic, iar același Kesar a egalat la 60. Mitrovic a finalizat un run al echipei lui Dragan Petricevic, prin care diferența creștea la șase puncte. Totuși, înaintea sfertului patru, scorul era 74-70.

Mirkovic și Dimitrijevic au deschis sfertul al patrulea cu două coșuri din interior. Orel și Arslanagic și-au apropiat din nou echipa la o singură posesie, 81-79, înainte ca Mitrovic să finalizeze o acțiune individuală de toată frumusețea. Acest coș a dat startul unui run impresionant al gazdelor, care au reușit să se impună la o diferență de două cifre. Astfel, scorul final al confruntării a fost 97-85.

Nikola Gajic a avut o prestație excelentă și a fost cel mai bun jucător de pe teren, totalizând 25 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Igor Kesar a venit de pe bancă cu 27 de puncte. Luka Kures s-a remarcat cu 19 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive pentru oaspeți.

SCM Timișoara va mai juca abia peste două săptămâni în Alpe Adria Cup, cu Dubrava Furnir. Până atunci. bănățenii vor întâlni CSM Galați și Laguna București în campionat.

*foto: Facebook/SCM Timișoara