SCM U Craiova pierde primul meci în grupele din FIBA Europe Cup

23.11.2022

SCM U Craiova a pierdut primul meci din grupele FIBA Europe Cup în penultima rundă a acestei faze, scor 81-102 cu HAKRO Merlins Crailsheim. Oltenii au nevoie de un succes cu Norrkoping Dolphins în ultima etapă pentru a fi siguri de prima poziție în grupa H.

SCM U Craiova: Giordan Watson, Topias Palmi, George Blaj-Voinescu, Demonte Flannigan, Dimitrije Nikolic

HAKRO Merlins Crailsheim: Edon Maxhuni, Maurice Stuckey, Myles Stephens, Asbjorn Midtgaard, Jaren Lewis

Partida a debutat cu câte o triplă de ambele părți, reușite de Watson și Maxhuni. Au urmat 12 puncte consecutive din partea oaspeților. Acest parțial al celor de la Crailsheim a fost oprit de tripla lui Hopkins. Nikolic a redus diferența la cinci lungimi după patru puncte consecutive marcate din interior. Radosavljevic a replicat printr-o nouă triplă a germanilor. După 10 minute, scorul era 23-25 după un coș de trei puncte reușit de Mijovic.

Mijovic și Edwards au reușit să restabilească egalitatea la 27. Lewis și Maxhuni au pornit run-ul celor de la HAKRO care avea să fie decisiv în economia partidei. Aceștia au reușit să se distanțeze la nouă lungimi (32-41) la jumătatea sfertului. Avansul a continuat să crească până la pauza mare, astfel că Merlins Crailsheim au reușit să pună pe tabelă o diferență de 15 puncte (38-53).

A doua jumătate a fost inaugurată de un coș de la distanță reușit de către Lewis. Edwards a replicat imediat prin același procedeu, înainte ca diferența să ajungă la 20 de lungimi datorită lui Stuckey. Hopkins a punctat apoi printr-un alley-oop spectaculos și Nikolic a reușit și el să se treacă pe lista sniperilor din acest joc. Cele două echipe s-au anihilat reciproc în penultimul parțial, iar oaspeții conduceau cu 58-73.

Stuckey a fost faultat pe o aruncare din spatele semicercului și a reușit să dea un boost de moral echipei sale în debutul ultimului act. Maxhuni a punctat și el de afară pentru a le tăia definitiv aripile adversarilor. Stepanovski a cerut timeout după ce Stuckey a dus scorul la 60-82. Alb-albaștrii nu au mai avut ce face și s-au văzut învinși cu 81-102.

Dimitrije Nikolic a strâns 18 puncte și a fost cel mai bun marcator al oltenilor. El a fost urmat de Milivoje Mijovic, Giordan Watson și Cortez Edwards care au strâns câte 13 puncte. De partea cealaltă, Arunas Mikalauskas a ieșit la rampă cu 19 puncte.