U-BT Cluj-Napoca, victorie cu Igokea și continuă seria perfectă din presezon
11 ore în urmăCSM Oradea, învinsă de Borac Cacak în primul meci al Memorialului Antonio Alexe
12 ore în urmăCSM Ploiești o învinge pe CSU Sibiu într-o partidă de verificare
13 ore în urmăCSO Voluntari a câștigat finala mică de la Cupa Raimundos Sargunas
15 ore în urmăTurcia și Germania își caută aurul pierdut. Setea de revanșă, tema principală a finalei EuroBasket 2025
15 ore în urmăPartidele din Grupele A și C ale turneelor de pre-calificare de pe Bătrânul Continent la Jocurile Olimpice din 2024 au luat sfârșit marți seară. Astfel, cunoaștem primele patru echipe calificate în faza eliminatorie a preliminariilor.
Situația din Grupa A a fost una extrem de interesantă, după ce trei echipe au terminat cu același bilanț: 2-1. Echipele în cauză sunt Israel, Estonia și Cehia, cea din urmă fiind cea care a rămas pe locul al treilea în urma criteriilor de departajare.
În meciurile de ieri, Estonia a trecut la limită de Israel pentru a obține biletele pentru semifinale. Scorul final al partidei a fost 67-65, grație unui prim sfert foarte bun făcut de gazdele de la Talinn. Cele două echipe s-au anihilat reciproc în a doua jumătate. În celălalt meci, Cehia a trecut cu 94-82 de Macedonia de Nord, dar a ratat calificarea în mare parte din cauza eșecului la 13 puncte cu Israel.
Primul loc a fost ocupat de Israel datorită coșaverajului favorabil la realizarea clasamentului în trei. Cele două formații se vor muta acum în Polonia pentru semifinalele primului turneu de pre-calificare, unde vor întâlni primele două clasate din Grupa B, din care fac parte Polonia (2-0), Bosnia (1-1), Portugalia (1-1) și Ungaria (0-2). Meciurile din ultima etapă programate astăzi sunt:
În Grupa C, clasamentul a fost dominat autoritar de formația gazdă. Turcia a încheiat cu un bilanț perfect, de 3-0, adjudecându-și primul loc după victoria din ultima etapă împotriva celeilalte echipe ce a obținut calificarea mai departe, Ucraina. Scorul final al acestei confruntări a fost 85-72. Alperen Șengun, vedeta turcilor, a ieșit la rampă cu 30 de puncte, 5 recuperări, 5 intercepții și 3 capace.
Bulgaria și Islanda s-au duelat în celălalt meci al grupei, care a mai contat doar pentru palmares. Nordicii au reușit să obțină locul al treilea datorită unui succes cu scorul de 93-76. Pavlin Ivanov, noul jucător al lui BC CSU Sibiu, a fost din nou MVP-ul bulgarilor, totalizând 16 puncte și 6 recuperări.
În semifinalele celui de-al doilea turneu de pre-calificare, organizat la Istanbul, Turcia va da piept cu ocupanta locului doi din Grupa D, pe când Ucraina va întâlni liderul aceleiași grupe. La momentul actual, Croația ocupă prima poziție, cu bilanț de 2-0. Suedia și Olanda se situează la 1-1, în timp ce Belgia are 0-2. Meciurile din ultima etapă programate astăzi sunt:
*foto: fiba.basketball
„Tragedie Grecească” în semifinala cu Turcia de la EuroBasket 2025
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
EuroBasket 2025. Echipa ideală a optimilor de finală de la Riga
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!