Sean Barnette a ridicat trofeul SuperCupei Elveţiei

Americanul Sean Barnette îşi începe cu dreptul periplul în culorile celor de la Fribourg Olympic. Barnette şi Fribourg au reuşit să câştige SuperCupa Elveţiei în partida jucată sâmbătă în compania celor de la Geneva Lions, scor 71-58.

Partida a fost controlată de Fribourg, care după primele 20 de minute conducea cu 15 puncte, scor 42-27. În a doua repriză Fribourg a reuşit să îşi păstreze avansul şi să câştige în cele din urmă cu 71-58.
Sean Barnette, căpitanul celor de la Fribourg, a fost cel care a ridicat trofeul deasupra capului la festivitatea de premiere.

Barnette a terminat meciul contra lui Geneva Lions cu 10 puncte, 8 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie, dar şi 5/15 din acţiune în 24 de minute. MVP-ul meciului a fost Marquis Jackson, cu 18 puncte şi 4 recuperări. Brandon Garrett a înscris şi el 16 puncte pentru Fribourg. De partea cealaltă, Timothy Derksen a marcat 18 puncte pentru Geneva.

Sean Barnette a jucat în România la U-BT Cluj şi CSM CSU Oradea. El are în palmares două titluri şi o SuperCupă a României, alături de bihoreni.

Sezonul regulat din Elveţia este programat să înceapă la finele săptămânii viitoare.

*foto: instagram Fribourg