Seara de vineri a fost una de coșmar pentru echipele gazdă din Euroligă

28.10.2023

Runda a cincea din Euroligă a luat sfârșit vineri seară, cu patru dispute ce s-au jucat la Kaunas, Lyon, Atena și Munchen. Gazdele au avut noroc doar într-unul dintre cele patru jocuri, dar în rest a fost o seară prielnică pentru grupările oaspete.

Într-o dispută a echipelor cu bilanț de 3-1 după primele patru etape, Valencia i-a surclasat pe cei de la Zalgiris Kaunas. Împinși de avântul startului excelent pe toate planurile în această stagiune, liliecii au dominat prima jumătate a confruntării, instalându-se la 22 de puncte diferență încă de la pauza mare. Acest avantaj s-a apropiat chiar și de 30 de lungimi în sfertul al treilea, dar lituanienii au închis mai bine jocul, iar scorul final a fost 72-87.

Chris Jones a fost MVP-ul Valenciei, reușind să adune 16 puncte, 2 recuperări și 4 pase decisive. Jared Harper l-a urmat cu 13 puncte, în timp ce Brandon Davies și Nathan Reuvers au avut câte 11 puncte și 3 recuperări. Pentru Zalgiris, Keenan Evans a avut 18 puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive, iar Keenan Evans s-a remarcat cu 11 puncte și 6 recuperări.

La primul meci cu Gianmarco Pozzeco pe bancă, ASVEL-Lyon a suferit un nou eșec în cea mai puternică competiție europeană. Francezii au primit vizita celor de la Virtus Bologna, care au urcat pe locul al treilea în ierarhia competiției. Prima jumătate de joc a fost una foarte echilibrată, iar Lyon conducea cu doar trei puncte, 42-39. Italienii au răsturnat situația după pauză, când au fost mult mai stăpâni pe situație și au reușit să se impună cu 84-87.

Isaia Cordinier a fost principalul marcator al echipei sale în disputa din țara sa natală. Francezul lui Virtus a strâns 20 de puncte. Toko Shengelia s-a ramrcat cu 18 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, iar Marco Belinelli a înscris 16 puncte. De cealaltă parte, Youssoupha Fall a avut 16 puncte și 6 recuperări.

După cum menționam, o singură formație a reușit să se folosească de avantajul terenului propriu. Este vorba despre Panathinaikos Atena, care a reușit să se impună în bătălia cu Baskonia, la o diferență confortabilă. Bascii au fost în meci pentru primele trei sferturi. La pauza mare, scorul era 48-43, în timp ce cu 10 minute înainte de final, elevii lui Ergin Ataman conduceau la doar patru lungimi. Sfertul patru a fost cel care a făcut diferența în economia partidei, cei de la Pana punând alte 10 puncte pe tabelă pentru a câștiga cu 95-81.

Mathias Lessort a avut un monster-game, reușind să adune 23 de puncte și 14 recuperări. Konstantinos Mitoglou a avut și el 23 de puncte, în timp ce Kostas Sloukas a bifat 12 puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive. Markus Howard s-a remarcat cu 22 de puncte pentru Baskonia, în timp ce Nico Mannion și Vanja Marinkovic au marcat câte 17.

Meciul care a încheiat seara a fost și cel cu cele mai puține puncte reușite. Bayern a primit vizita celor de la Fenerbahce în BMW Park. Turcii au reușit să obțină victoria în deplasare pentru a urca la un bilanț de 4-1. Bavarezii au reușit să câștige primul sfert, dar la pauza mare se vedeau conduși cu 38-41. Revenirea de la cabine nu a fost benefică pentru cele două ofensive, care au totalizat doar 23 de puncte în următorul sfert. Acestea și-au recuperat ritmul în ultimele 10 minute, iar Fener s-a impus cu 67-76.

Scottie Wilbekin și-a dirijat echipa cu 17 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive, în timp ce Marko Guduric l-a urmat cu 14 puncte și 6 recuperări. De partea cealaltă, doar Sylvain Francisco a fost în double-digits, cu 11 puncte înscrise.

După cinci runde de Euroligă, Real Madrid este liderul solitar, cu victorii pe linie. Barcelona, Virtus Bologna, Fenerbahce și Valencia îi urmează pe madrileni cu bilanț de 4-1, în timp ce Monaco, Olympiakos și Zalgiris Kaunas stau cu 3-2.

*foto: virtus.it