Sepsi Sfântu Gheorghe a ratat calificarea în Euroligă după prelungiri

Miercuri, 22 septembrie, Sepsi Sfântu Gheorghe a primit vizita lui KSC Szekszard într-un meci decisiv pentru calificarea în grupele Euroligii feminine. Cu o zi înainte, echipa maghiară reușise să se impună în fața lui Kayseri Basketbol cu scorul de 80 la 70.

Începutul confruntării a fost echilibrat, astfel că, la finalul primului sfert, gazdele conduceau cu 16-13. Au urmat două secvențe mai bune ale oaspetelor, care au trecut la conducere. La pauză, Szekszard conducea cu 31-30 și, după sfertul trei, avea un avantaj de șase puncte: 43-37.

În actul decisiv, tensiunea a început să își spună cuvântul, dar jucătoarele lui Sepsi au rămas mai calme și au redus treptat avantajul adversarelor. Cu puțin peste cinci minute rămase din joc, campioana României a revenit la conducere și se anunța un final disputat. În cele din urmă, după expirarea timpului regulamentar, scorul era egal: 54-54.

În repriza de prelungiri, baschetbalistele de la Sepsi au cedat fizic, astfel că jucătoarele maghiare au reușit un run de 9-2. KSC Szekszard a câștigat cu 63 la 56 și a obținut calificarea în grupele Euroligii. În schimb, Sepsi Sfântu Gheorghe și Kayseri Basketbol vor evolua în EuroCup.

Din lotul lui Zoran Mikes s-au remarcat Brianna Fraser (28 de puncte, 7 recuperări, 4 intercepții) și Shaqwedla Wallace (12 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții). De partea cealaltă, cele mai bune jucătoare au fost Cyesha Goree (15 puncte, 8 recuperări, 4 intercepții, 2 pase decisive) și Sara Krnjic (12 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții).

Sepsi Sfântu Gheorghe se duelează în această seară, de la ora 19, cu Kayseri Basketbol.

*foto: fiba.basketball