Sepsi-SIC a fost eliminată în sferturile EuroCup Women de Reyer Venezia

Sepsi-SIC a pierdut meciul cu Reyer Venezia din sferturile EuroCup, scor 78-64 (19-14, 12-14, 20-16, 27-20). Formația din Sfântu Gheorghe părăsește astfel competiția continentală după un parcurs reușit în acest sezon.

Echipele de start

Venezia: Debora Carangelo, Yvonne Anderson, Temi Fagbenle, Elisa Penna, Gintare Petronyte

Sepsi: Annemarie Godri-Părău, Rebekah Gardner, Jovana Pasic, Andra Mandache, Rebecca Tobin

Formația din Italia s-a distanțat în primele minute la 9-4, Sepsi a redus diferența la un punct, 9-8, însă adversarele din peninsulă au reușit să fie din nou să mărească avantajul, 15-11. Pasic a marcat pentru 15-14, dar Reyer a avut un avantaj de 5 lungimi după primul sfert, 19-14.

În sfertul doi Sepsi s-a descurcat mai bine și a reușit să treacă la conducere după aproximativ cinci minute, 21-23. Italiencele au egalat iar apoi cele două echipe au mers cap la cap până ce Anderson a dus scorul la 31-27. Pavlopoulou a transformat două libere și a stabilit scorul pauzei, 31-28.

Venezia a continuat să mărească ecartul la reluare și a modificat tabela la 37-30, iar Gardner a înscris din apropiere pentru 37-32. Pasic a marcat de la mare distanță și a redus diferența la 2 puncte, 39-37. Gardner a adus egalarea pentru Sepsi, 39-39, dar adversarele s-au dus din nou în față, 46-39 și 50-41. Înaintea sfertului patru, scorul era 51-44 pentru italience.

Ultimul act a fost dominat clar de Reyer Venezia, iar echipa covăsneană nu a reușit să se apropie destul de periculos pe tabelă. A fost 63-56 pentru trupa din Italia la jumătatea sfertului patru, iar în cele din urmă Venezia s-a impus la o diferență importantă de 14 lungimi.

Principalele marcatoare

Venezia: Anderson 15 puncte, Carangelo 15 puncte, Fagbenle 13 puncte, Howard 13 puncte

Sepsi: Gardner 24 de puncte, Godri-Părău 12 puncte, Pasic 12 puncte

*Foto: fiba.basketball