Sepsi-SIC, învinsă de UNI Győr în ultimul meci al Grupei B din EuroCup

Sepsi Sfântu Gheorghe a cedat în ultimul meci al fazei grupelor din Women's EuroCup, scor 73-69 pe terenul lui UNI Győr Mély-Út. Echipa antrenată de Zoran Mikes termină Grupa B cu un bilanț de 4 victorii și 2 eșecuri.

UNI Győr a avut un prim 5 format din Shay Colley, Réka Dombai, Ágnes Török, Debóra Dubei și Beatrice Mompremier, în timp ce Sepsi a răspuns cu Shaqwedia Wallace, Ioana Ghizilă, Jovana Pasic, Nikolett Orbán și Brianna Fraser.

Maghiarele au debutat perfect în meci și au condus cu 6-0, de unde Wallace a răspuns cu o triplă, dar și Török a punctat la fel pentru Győr și tabela indica 9-3. Sepsi s-a apropiat la 13-9 la jumătatea sfertului inaugural, perioadă urmată de un coș înscris de Dubei și 1/2 de la linia de fault pentru Török (14-9). Campioana României a egalat situația pe o acțiune în tranziție terminată cu reușita Alinei Podar de la distanță (14-14), de unde covăsnencele au intrat într-o pauză de aproape 3 minute fără coș marcat până la lay-up-ul semnat de Fraser (18-16). Győr s-a desprins pe finalul parțialului la trei posesii, 24-16, avantaj ce s-a menținut până la terminarea sfertului inaugural, scor 26-19.

La un minut după începerea sfertului secund, UNI Győr a ajuns să conducă cu 32-22, Mompremier aflându-se la finalizare și diferența a continuat să crească (36-23), maghiarele având peste 80% procentaj la aruncările din interiorul arcului de cerc. Sepsi a revenit în meci cu un run de 13-3 la scorul 39-36 cu un minut și jumătate până la pauza mare, Oroszova și Mompremier oprind momentul excelent al româncelor (44-36). Fraser a avut ultima aruncare pentru formația din Sfântu Gheorghe, dar a ratat stop-shoot-ul și Győr a intrat în avantaj la cabine, 44-39.

UNI Győr a dominat total lupta la recuperări în prima repriză (25-9), fosta campioană a Ungariei fiind mai precisă la aruncările de două puncte (70-60%). Sepsi a aruncat mai bine de 3 puncte (41-20%), la nivelul intercepțiilor fiind egalitate între echipe (4-4). Trei sportive se aflau deja în double figures, Brianna Fraser și Beatrice Mompremier conducând lista marcatoarelor, ambele cu 14 puncte.

Coșurile reușite de Orbán și Wallace au ținut-o pe Sepsi la două posesii în spate, ulterior Fraser transformându-și ambele aruncări libere pentr 47-45 în favoarea gazdelor. Campioana României a egalat pentru câteva secunde (47-47), apărarea vizitatoarelor fiind învinsă de Colley cu o aruncare de la distanță, după care Győr a punctat de alte două ori din acțiunea și scorul ajungea la 54-47. Maghiarele s-au desprins în câteva rânduri la nouă puncte diferență (60-51), de unde Sepsi s-a apropiat la cel mult patru puncte pe finalul sfertului trei, terminat cu 63-57.

Tripla lui Ghizilă din startul sfertului patru a adus-o pe Sepsi la 63-60, de unde Fraser a finalizat de la semi-distanță un atac pozițional în favoarea covăsnencelor. Run-ul din acest parțial s-a prelungit pentru echipa antrenată de Zoran Mikes, Fraser scuturând plasa de la distanță și formația din Sfântu Gheorghe a preluat în premieră conducerea, 65-63. Ghizilă a reușit un coș pe sirenă la 67-67, perioadă după care Győr a pus două posesii diferență între la 73-69 prin stop-shoot-ul de la linia liberelor reușit de Colley, maghiarele terminând fără punct încasat pe ultimele atacuri ale lui Sepsi și scorul stabilit de Colley s-a menținut până la final.

Sepsi Sfântu Gheorghe a terminat cu 4-2 bilanț grupa și își continuă parcursul european, în timp ce UNI Győr Mély-Út își trece în cont al doilea succes în faza grupelor, chiar în ultima rundă, având și patru eșecuri.

Beatrice Mompremier a ieșit în evidență de la învingătoare, cu 18 puncte și 27 de recuperări, totul pentru un indice al eficienței de 36 de unități, fiind secondată de Shay Colley (16 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții). Pentru Sepsi s-au remarcat Brianna Fraser (27 de puncte, 6 recuperări, 3 capace) respectiv Shaqwedia Wallace (17 puncte, 7/14 din acțiune).

*foto: fiba.basketball/eurocupwomen