Sepsi SIC Sfântu Gheorghe câștigă acasă cu Lulea BBK și încheie grupa de EuroCup cu 4 victorii

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a încheiat cu o victorie meciurile din faza grupelor EuroCup Women. Campioana României s-a impus acasă cu 64-48 contra lui Lulea BBK, pe sferturi: 26-11, 13-12, 15-9, 10-16. Covăsnencele au condus pe toată durata partidei și nu au avut emoții pe final. Au fost și două întreruperi importante, prima în sfertul doi, iar a doua în ultimul sfert, după accidentarea lui Brewer. Sepsi strânge 10 puncte în grupa E, cu un bilanț de 4 victorii și 2 înfrângeri.

Campioana României era deja calificată în play-off înainte de meciul din ultima etapă, dar își dorea punctele pentru a prinde o poziție cât mai bună în clasamentul celor 24 de calificate, după care se fac împerecherile din primul tur și se decid echipele care avansează direct în turul secund.

Zoran Mikes le-a trimis în primul 5 al lui Sepsi pe Jovana Pasic, Andra Mandache, Annemarie Godri-Părău, Chrissy Givens și Natalie Butler. Lulea BBK a început cu Ivey Slaughter, Natisha Hiedeman, Chioma Nnamaka, Milica Jovanovic și Josefin Vesterberg.

Butler a deschis scorul de la linia de fault și Mandache l-a dus la 5-0 cu prima triplă. Hiedeman înscria primele puncte ale oaspetelor de la linia de fault și Givens scutura plasa de afară pentru 8-2. S-a jucat pe contre în debutul partide. Suedezele au încercat și apărarea în zonă, apropiindu-se la patru lungimi. Godri-Părău a înscris cinci puncte la rând, pentru 15-6 și Lulea cerea primul timeout în minutul 6. Alb-verzile și-au continuat evoluția bună și la prima pauză conduceau cu 26-11.

S-a înscris puțin în debutul sfertului secund, Orban și Jovanovic marcând câte două puncte în trei minute. A fost o întrerupere de aproximativ 7 minute după jumătatea acestei perioade de joc, în care arbitrii au tot vorbit cu cei de la masa oficială. Până la urmă jocul s-a reluat și până la finalul sfertului a fost un parțial de 11-10 pentru campioana României care avea 39-23 la pauza mare. Sepsi a mai pus șase puncte la avantaj în sfertul trei și la ultima pauză conducea cu 54-32.

Ultima perioadă de joc a început cu multe ratări, Jovanovic marcând prima după mai mult de trei minute și jumătate. Brewer a suferit o accidentare în minutul 34, după ce s-a bătut la o recuperare ofensivă, plecând cu targa din sală. Mandache și Butler au făcut 58-34 și au urmat peste trei minute fără coș pentru covăsnence, timp în care oaspetele au avut un run de 10 puncte. Scorul final a fost 64-48 și Sepsi SIC termină grupa cu 10 puncte după 4 victorii și 2 înfrângeri.

Chrissy Givens a fost coșghetera partidei cu 16 puncte. Pentru campioana României au mai înscris: Mandache 11 puncte (5 recuperări), Butler 8 puncte (15 recuperări), Brewer 8 puncte (7 recuperări), Vucetic 8 puncte, Godri-Părău 7 puncte (7 assist-uri), Orban 4 puncte (6 recuperări) și Pasic 2 puncte (5 recuperări). Jovanovic a fost cea mai bună marcatoare la oaspete cu 9 puncte (9 recuperări),urmată de Vesterberg cu 8 puncte (11 recuperări).

În această seară se află și ultimele calificate în play-off, la finalul ultimelor partide din grupe care încep la 21:30 ora noastră. Se face un clasament al celor 24 de formații care au obținut biletele pentru faza eliminatorie, primele 8 intră direct în turul doi, iar celelalte 16 vor fi impărțite în perechi conform acestui clasament. Meciurile din primul tur de play-off vor fi în 19 decembrie și 9 ianuarie.

Pentru Sepsi urmează sâmbătă un nou meci în Liga Națională. Alb-verzile joacă de la ora 13:30 pe terenul celor de la Rapid București.

*foto: Sepsi-SIC facebook