Serbia a reușit scorul Mondialului în partida cu Filipine. Video

La două zile după victoria în fața Angolei, Serbia a reușit un nou meci mare, de data aceasta împotriva lui Filipine. Bogdanovic & Co. au avut o zi de excepție în ofensivă și s-au impus la o diferență de 59 de puncte, scor 126-67.

Considerată principala favorită din Europa la câștigarea Campionatului Mondial, Serbia a început în forța confruntarea cu Filipine și conducea cu 28-13 după primul sfert. În următoarea perioadă, asiaticii au reușit să puncteze mai mult, însă au și încasat mai multe puncte. Prin urmare, la finalul primelor 20 de minute, Serbia avea un avantaj de 27 de puncte, scor 62-35.

În ciuda diferenței uriașe de scor, Sașa Djordjevic a început secvența a treia cu cei mai buni jucători: Bogdanovic, Jokic, Bjelica și Marjanovic. Aceștia au făcut spectacol și au reușit cel mai bun sfert, din punct de vedere ofensiv, marcând nu mai puțin de 37 de puncte. Drept urmare, înaintea ultimelor 10 minute, Serbia avea 99 de puncte, iar Filipine doar 48. Sfertul al 4-lea a fost ceva mai echilibrat, însă balcanicii și l-au adjudecat și pe acesta și au învins cu 126-67.

Din lotul Serbiei, șapte jucători s-au aflat în double-digits: Nemanja Bjelica (20 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție), Bogdan Bogdanovic (17 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări, 2 intercepții), Miroslav Raduljica (13 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive), Marko Guduric (12 puncte, 2 pase decisive, o recuperare, o intercepție), Nikola Jokic (11 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive), Vasilije Micic (11 puncte, 7 pase decisive, 2 recuperări, 2 intercepții) și Nikola Milutinov (10 puncte, 2 pase decisive).

De partea cealaltă, principalii marcatori au fost Jaymar Perez (16 puncte, 3 pase decisive, 2 intercepții) și Paul Dalistan (15 puncte, 2 intercepții, o pasă decisivă).

În acest moment, Serbia se află pe primul loc în grupa D, cu două victorii din tot atâtea partide. Locul secund este ocupat de Italia, care a reușit și ea să se impună în ambele jocuri, însă are doar +77 la coșaveraj, în timp ce Serbia are +105. Miercuri, 4 septembrie, de la ora 14:30 are loc derby-ul dintre cele două naționale, care va stabili câștigătoarea acestei grupe.