Dan Ioan: „Un meci pe care putem construi înainte”
1 oră în urmăA 5-a Supercupă pentru U-BT, Mihai Silvășan în continuare neînvins în meciurile cu trofeul pe masă
4 ore în urmăPatrick Richard, MVP-ul Supercupei: „Trebuie să construim pas cu pas”
5 ore în urmăMihai Silvășan: „Meciurile decisive nu sunt niciodată câștigate. Mă bucur pentru jucătorii mei”
5 ore în urmăEvoluție excelentă pentru Emi Cățe în primul meci oficial de la revenirea la UCAM Murcia
15 ore în urmă
Partizan Belgrad are probleme financiare. Sau, cel puțin conducerea acestui club vrea să lase acest lucru să se înțeleagă.
Președintele Predrag Danilovic a făcut câteva afirmații în mass-media din Serbia de pe urma cărora fiecare este liber să înțeleagă ce vrea sau mai bine zis ce poate. Fostul mare baschetbalist, refăcut după ce a fost înjunghiat de un amic ca urmare a uneia dintre nenumăratele ieșiri ale lui Danilovic în care se consumă foarte mult alcool, a precizat următoarele:
"Aș putea să pun lacăt pe club în acest moment și să nu mai continuăm. În acest moment nu avem bani ca să ne înscriem în campionat și Liga Adriatică. Evident nu avem bani nici să jucăm în Euroligă. sunt sigur că i-am face fericiți pe rivalii noștri. Am convingerea că celor de la Steaua Roșie și FMP le-ar conveni de minune ca noi să nu mai existăm.
Nu pot să înțeleg cum sau de ce suntem tratați pe picior de egalitate cu Steaua Roșie. Sunt de părere că Partizan ar trebui să beneficieze de cel puțin 80.000 ori mai mulți bani decât Steaua Roșie. Rezultatele obținute de cele două cluburi fac această diferență. De ce nu există această diferență și la banii alocați de la bugetul de stat către cele două echipe?"
În continuare, Danilovic a emis o scrisoare deschisă, publicată pe site-ul oficial al lui Partizan și adresată ministrului tineretului și sportului din Serbia, prin intermediul căreia a cerut în mod oficial ștergerea datoriilor înregistrate de club către stat (500.000 euro). De asemenea, există datorii către jucători în valoare totală de 1.5 milioane euro.
De fapt, Danilovic nu i-a menajat nici pe jucătorii Miroslav Raduljica și Rasko Katic pentru deciziile acestora de a se adresa BAT (Basketball Arbitral Tribunal) pentru recuperarea drepturilor salariale. Oficialul lui Partizan a avut cuvinte grele de adresat celor doi jucători.
Desigur diavolul nu e atât de negru pe cât Danilovic lasă să se întrevadă. Partizan este un club de legendă în baschetul dintr-o țară de extremă importanță pe plan continental în această disciplină. Există șanse foarte mici ca Partizan să nu fie salvată sau ca toți factorii de decizie să întoarcă spatele singurei echipe din Serbia care a câștigat Euroligă și a singurei echipe din această țară care contează cu adevărat la cel mai înalt nivel.
Concluzia majorității publicațiilor de specialitate este că Danilovic a apelat la această strategie pentru a atrage fonduri și pentru a obține un buget mai generos. Acest lucru se poate explica și prin faptul că pentru prima dată în istoria Euroligii sub egida ULEB, Serbia va avea două echipe. Altfel spus, Partizan va avea concurență la nivel de Euroligă.
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Ch...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Pentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Eu...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!