Slovenia merge în semifinale la JO, după o victorie clară în fața Germaniei

Slovenia a obținut o victorie categoric în fața Germaniei, scor 94-70, în primul meci din faza eliminatorie de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Cu Zoran Dragic în zi de grație, ex-iugoslavii au obținut calificare în semifinalele competiției.

Selecționata lui Aleksander Sekulic a început în forță partida de la Saitama și a câștigat primul sfert cu scorul de 25-14 . Germania a reușit să echilibreze puțin situația în actul secund când au reușit să și treacă îm față dar la pauza mare diferența era de 7 puncte pentru sloveni, 44-37. Repriza secundă a fost la discreția Sloveniei, care a avut mereu un avantaj confortabil iar diferența a crescut până la 25 de lungimi. Scor final 94-70.

Zoran Dragic a fost omul meciului cu 27 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive pentru 37 la eficiență. Luka Doncic a terminat cu 20 de puncte, 11 pase decisive și 8 recuperări. Mike Tobey a terminat și el în double-double, 13 puncte și 11 recuperări.

Maodo Lo cu 11 puncte a fost cel mai bun marcator al Germaniei. Niels Giffey a totalizat 10 puncte.

Slovenia își așteaptă adversarul din semifinale dintre Franța și Italia.