Fosta adversară a lui U-BT Cluj din EuroCup, lider în Euroligă
6 ore în urmăChampagnie a explodat în noaptea de Anul Nou
7 ore în urmăEmi Cățe a bifat prezența cu numărul 200 în Liga ACB
7 ore în urmăOradea termină 2025 pe primul loc în Liga Națională
1 zi în urmăConcluziile lui Mihai Silvășan la finalul anului 2025: „Am făcut o treabă bună”
1 zi în urmă
În urmă cu două zile, după mai multe săptămâni de negocieri și discuții, Olympiacos a anunțat despărțirea de Kostas Sloukas, baschetbalist cu nouă sezoane petrecute în echipamentul alb-roșu.
Astăzi, 8 iulie, jurnaliștii greci au anunțat că jucătorul în vârstă de 33 de ani a semnat cu Panathinaikos, marea rivală a lui Olympiacos. Știrea a făcut rapid înconjorul Europei și, la puțină vreme, alb-verzii au confirmat informația, oficializând transferul lui Sloukas.
Născut în 15 ianuarie 1990, în Salonic, Sloukas și-a început cariera la Olympiacos, jucând pentru formația din Piraeus între anii 2008-2010 și 2011-2015. În stagiunea 2010-2011, fundașul grec a fost împrumutat la Aris Salonic, în orașul său natal.
În 2015, Sloukas s-a transferat în Turcia, la Fenerbahce, jucând sub comanda lui Zeljko Obradovic și contribuind la câștigarea Euroligii în 2017. După cinci sezoane, jucătorul de 1.90 metri s-a întors la Olympiacos, evoluând în ultimii trei ani pentru Georgios Bartzokas.
Sloukas are în palmares trei Euroligi câștigate (2012, 2013, 2017), patru titluri în Grecia (2012, 2015, 2022, 2023) și trei titluri în Turcia (2016, 2017, 2018). De asemenea, acesta are o mulțime de cupe câștigate, cinci medalii la campionatele internaționale de juniori și zece prezențe în Final Four-ul Euroligii (2010, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022, 2023).
Kostas Sloukas s-a arătat în mai multe rânduri nemulțumit de rolul pe care l-a avut la Olympiacos și, conform jurnaliștilor străini, nu a avut o relație bună cu Bartzokas, tehnicianul finalistei Euroligii.
După despărțirea de Olympiacos, chiar dacă a existat interes din partea mai multor formații, printre care și Fenerbahce, Sloukas a decis să semneze chiar cu Panathinaikos, marea rivală a grupării alb-roșii.
Odată cu venirea lui Ergin Ataman pe banca tehnică, alb-verzii s-au mișcat foarte bine pe piața transferurilor și au adus jucători precum Luca Vildoza, Mathias Lessort, Kostas Antetokounmpo, Dinos Mitoglou și Dimitris Moraitis.
*foto: Twitter – Panathinaikos, Cordon Press
U-BT Cluj-Napoca câștigă în fața lui SC Derby în ultimul meci al anului în...
Victorie dramatică pentru U-BT la ultimul meci din 2025
Mihai Silvășan, după victoria cu SC Derby: „A fost o provocare pentru noi”
Victorie dramatică pentru U-BT la ultimul meci din 2025
U-BT Cluj-Napoca câștigă în fața lui SC Derby în ultimul meci al anului în...
Mihai Silăvșan, înaintea meciului cu Slask: „Ne dorim foarte mult să ne luă...
6 comentarii la aceasta stire:
Soc
cu 2 ani în urmă (08.07.2023)Nu as fii asa de șocat. Au mai fost mutari de la o rivala la alta .... păstrând proporția și Tarolis a jucat la Cluj și apoi a jucat la Oradea . Așteptăm bombe în Liga Nationala....tic tac tic tac..
-
adrianus:
-
Jess:
RaspundeRicardo
cu 2 ani în urmă (08.07.2023)Bombe precum?
Nu ar fi Kuti
cu 2 ani în urmă (08.07.2023)Dat fiind ca asta e derby-ul principal pentru Cluj, derby-ul transilvaniei, Cluj Oradea e oarecum noul derby al Romaniei
!
cu 2 ani în urmă (08.07.2023)Csm și Cluj trebuie sa transfere ceva , pentru ca încet încet se apropie startul noului sezon , și va fi foarte greu
Legat de Oradea am auzit ca ar semna prelungirea cu Markovic , un minus pentru ei , părerea mea
-
Ricardo:
-
Ricardo:
RaspundeMarkovic
cu 2 ani în urmă (08.07.2023)De ce ți se oare Markovic un jucător slab? Vreau sa îți zic ca este un jucător foarte util în angrenajul echipei o mana forte la șutul de 3 puncte ...
Markovic
cu 2 ani în urmă (08.07.2023)Și încă ceva ca am uitat... Markovic este un Beck ul pt Tarolis și Ogden... acoperă 2 posturi și la 4 și la 5. Cred ca la Oradea problema este la Holt adică la shooter și la extrema mica cum a fost Bostic, eu acolo as schimba cu ceva de o mai buna calitate. În concluzie Markovic este un jucător foarte util Oradei.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!