Spania administrează Serbiei prima înfrângere de la acest Campionat Mondial

Spania a reușit o victorie frumoasă în derby-ul Grupei J din faza a doua a mondialul din China. Ibericii au trecut de naționala Serbiei, scor 81-69 și câștiga grupa în fața elevilor lui Sasha Djordjevic.

Serbia a început mai bine partida și părea că va continua seria victoriilor, după un prim sfert excelent pe care l-au terminat cu un avantaj de 7 puncte, scor 20-13. Intrarea lui Sergio Llull a revitalizat însă jocul Spaniei, mingea a circulat excelent în ofensiva spaniolă, iar La Furia Roja a câștigat sfertul doi cu un impunător 32-17. Willy Hernangomez a reușit faza primei reprize, cu un slam dunk în fața lui Boban Marjanovic, în timp ce Llull a încheiat sfertul doi cu un coș de 3 puncte în ultimul atac.

Sfertul al treilea a început cum nu se poate mai rău pentru sârbi. Vedeta Nikola Jokic și-a pierdut calmul după o fază controversată și a fost eliminat din meci după ce a primit două faulturi tehnice. Spaniolii au continuat să fie agresivi pe ambele faze ale partidei și au ajuns să conducă chiar și cu 21 de puncte (63-42). Cu toate acestea, Bogdan Bogdanovic și-a asumat să își conducă formația și împreună cu Raduljca și Micic au redus avantajul spaniol după trei sferturi la numai 11 puncte, scor 67-56.

În sfertul patru Raduljica a redus avantajul la 9 puncte de la linia de libere, dar Llull a readus Spania la 14 puncte (72-58). Bogdanovic a continuat să atace inelul și să meargă la linia de fault, aducând Serbia înapoi la 9 puncte. Eforturile sârbilor au fost însă anulate de Ricky Rubio și de Victor Claver, cu un and-one (77-65), cu 4:17 rămas de jucat. Același Bogdanovic a răspuns cu un nou coș de 3 puncte. Spania și-a păstrat însă calmul, a reușit mai multe recuperări ofensive, iar Ricky a înscris cu panoul pentru a duce din nou avantajul la 10 puncte (79-69). Scor final 81-69 și Spania învinge superechipa Serbiei, care încasează prima înfrângere din acest turneu.

Ricky Rubio a fost cel mai bun marcator pentru Spania, cu 19 puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări, în timp ce Victor Claver a avut un meci foarte bun, cu 14 puncte, 7 recuperări, 3 intercepții, 2 capace, pentur un indice al eficienței de +24. Marc Gasol a adunat și el 11 puncte, cu 6 recuperări și 6 pase decisive. Bogdan Bogdanovic a avut un meci excelent pentru Serbia, cu 26 de puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive, cu 9/14 din acțiune și +36 eficiență! Însă niciunul dintre coechipierii săi nu a trecut de 8 puncte.

În celălalt meci al grupei, Italia a trecut de Puerto Rico într-un meci extrem de spectaculos, scor 94-89. Marco Belinelli a înscris 27 de puncte, Danilo Gallinari 22 și Awudu Abass 14. De partea cealaltă, Renaldo Balkman a înscris 14 puncte.

Spania câștigă astfel grupa J, cu 5 victorii din tot atâtea partide, în timp ce Serbia termină pe locul secund și Italia pe 3.

Spania va juca astfel în sferturile CM 2019 contra Poloniei, în timp ce Serbia va avea parte de un veritabil derby, contra Argentinei.

*Foto: fiba.basketball