Spania câștigă derby-ul cu Italia și se califică în sferturile Campionatului Mondial. Video

Astăzi, 6 septembrie, a început faza a doua a Campionatului Mondial de Baschet iar confruntarea zilei a fost cea dintre Spania și Italia. Naționala condusă de Meo Sacchetti era nevoită să obțină victoria în disputa cu formația iberică pentru a mai avea șanse la calificarea în sferturile de finală.

Italienii au început foarte bine, profitând de multele greșeli ale adversarilor. Spaniolii au comis nu mai puțin de șapte turnovers în primele șase minute, iar scorul devenea 15-5 pentru Italia. Însă, odată cu intrarea lui Sergio Llull pe teren, jocul Spaniei s-a schimbat și primul sfert s-a încheiat la egalitate: 18-18.

În continuare, cele două rivale au mers cap la cap, într-un sfert în care ofensivele nu prea au funcționat. În cele din urmă, italienii au revenit la conducere și au intrat la vestiare cu un avantaj de un punct, scor 31-30. După reluarea jocului, Juancho Hernangomez a reușit câteva minute extrem de bune și spaniolii au preluat inițiativa. Totuși vecinii lor nu s-au lăsat și sfertul al treilea s-a terminat cu scorul de 50-48 pentru Spania.

În actul decisiv, elevii lui Sacchetti au intrat din nou în avantaj, ajungând să mărească diferența la patru puncte. Campionii europeni din 2015 au reușit, însă, să revină și au întors scorul. În ultimele minute, italienii au părut neputincioși și aruncările lui Marco Belinelli au ratat ținta. Drept consecință, Spania s-a impus cu scorul final de 67-60 și a obținut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

Juancho Hernangomez a adunat 16 puncte și 4 recuperări, Ricky Rubio a avut 15 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții, dar și 7 turnovers, în timp ce Sergio Llull și-a ajutat naționala cu 11 puncte, 3 pase decisive, 2 recuperări și 2 intercepții.

De partea cealaltă, s-au remarcat Danilo Gallinari (15 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții) și Gigi Datome (12 puncte, 3 recuperări, 2 intercepții, 2 capace, o pasă decisivă).

Duminică, 8 septembrie, Spania o va întâlni pe Serbia în duelul care va decide câștigătoarea grupei I.