Spania este a doua echipă calificată în semifinale

Spania învinge Polonia cu scorul de 90 la  78 și devine a doua echipă calificată în semifinalele Cupei Mondiale de Baschet.

Prima repriză de joc s-a încheiat cu scorul de 46-41, în favoarea marilor favoriți ai acestei partide. Spaniolii au încercat să controleze ritmul partidei oscilând, în câteva rânduri, între apărarea zonă și cea om la om. De asemenea aceștia și-au administrat foarte bine faulturile, folosindu-le doar în situațiile în care au fost clar depășiți, acordându-le adversarilor doar 4 aruncări libere.

Juancho Hernangomez a înscris 14 puncte (4 reușite din 4 încercări la aruncările din acțiune) , toate reușite în sfertul secund al confruntării. Rudy Fernandez a fost la rândul său perfect până la pauză cu 9 puncte (3 din 3 la aruncările de 3 puncte).

Sfertul al treilea a debutat cum nu se putea mai bine pentru spanioli, apărarea acestora a forțat 3 mingi pierdute, în timp ce Rudy Fernandez și-a continuat recitalul cu încă două reușite de la distanță. De la polonezi veteranul Damian Kulig a reușit să deschidă, în câteva rânduri, apărarea spaniolă după ce s-a dovedit a fi o amenințare de la mare distanță. Astfel scorul a ajuns la 67-58, după un sfert în care spaniolii au condus și cu 14 puncte diferență.

Ultimul sfert a început bine pentru polonezi, cu un „and-one” al lui A.J Slaughter. Polonezii au reușit să se apropie la 4 puncte la un moment dat, însă cele 12 puncte consecutive marcate de Willy Hernangomez însoțite de două reușite de la distanță semnate Ricky Rubio au dus din nou Spania la 13 puncte distanță. La finalul celor 40 de minute diferența a rămas de 12 puncte pentru spanioli, aceștia învingând cu scorul de 90-78.

Ricky Rubio termină partida cu 19 puncte,5 recuperări și 9 pase decisive, Willy Hernangomez cu 18 puncte, Rudy Fernandez cu 16 puncte și cu un procentaj de 100% la aruncările de 3 puncte (5 din 5). Juancho Hernangomez reușeste 14 puncte , în timp ce Marc Gasol bifează 10 puncte și 7 pase decisive.

Din tabăra Poloniei s-a remarcat A.J Slaughter cu 19 puncte și 6 pase decisive, Adam Haczynski cu 15 puncte, Michal Sokolowski cu 11 puncte, Damian Kulig cu 10 puncte și Mateusz Ponitka cu 9 puncte și 11 recuperări.

Polonia urmează să dispute încă două meciuri contând pentru locurile 5-8 , în timp ce Spania va disputa semifinala în compania câștigătoarei dintre Australia și Cehia.