Victorii categorice pentru CSA Steaua București și SCM Timișoara
10 ore în urmăDinamo București rămâne în cursa pentru un loc în semifinalele LNBM
11 ore în urmăLakers au trecut de Rockets și vor întâlni OKC în următoarea rundă
17 ore în urmăReal Madrid este la un pas de semifinalele Euroligii
19 ore în urmăDeclarațiile lui Bogdan Țîbîrnă și Tudor Costescu după o nouă victorie în fața lui Voluntari
21 ore în urmăPaco Olmos este noul antrenor al echipei Power Electronics Valencia. Tehnicianul iberic, originar chiar din acest oraş, a semnat un contract valabil pe un sezon, cu opţiune de prelungire a acestuia. El îi urmează în funcţie sârbului Svetislav Pesic, alături de care Valencia a avansat până în sferturile de finală ale Euroligii şi ale Ligii ACB.
Ultimul angajament al lui Olmos a fost la Menorca Basquet. Alături de această formaţie el a câştigat playoff-ul LEB Gold (a doua ligă din Spania) în sezonul 2009/10, reuşind astfel să promoveze în Liga ACB. În stagiunea 2010/11, Francisco "Paco" Olmos Hernandez a condus aceeaşi echipă, având un bilanţ de 7 victorii şi 27 înfrângeri, formaţia din Insulele Baleare clasându-se pe locul 18, ultimul, în prima ligă iberică.
Olmos a mai pregătit de Valencia, conducând formaţia spre câştigarea Cupei ULEB şi a calificat-o în finala Ligii ACB. Acestea sunt cele mai notabile rezultate din istoria echipei din Valencia.
Clasată pe locul al 3-lea la finalul sezonului regulat, Power Electronics Valencia a fost eliminată în runda inaugurală a playoff-ului de către surprinzătoarea Bizkaia Bilbao cu scorul general de 2-0. În Euroligă, echipa a fost depăşită de Real Madrid în sferturile de finală, cu scorul general de 3-2.
Foarte probabil în sezonul 2011/12, Power Electronics Valencia va evolua în EuroCup (fosta ULEB Cup).
În altă ordine de idei, Bizkaia Bilbao a prelungit contractul grecului Fotis Katsikaris. Astfel, tehnicianul elen va ocupa funcţia de antrenor principal al grupării basce până la încheierea sezonului competiţional 2013/14. Bilbao va juca în finala Ligii ACB din acest sezon, împotriva lui Regal FC Barcelona, după ce în penultimul act a eliminat pe Real Madrid. Finala demarează joi (09.06), la Palau Blaugrana, din capitala Cataluniei.
Cum arată bugetele echipelor din play-off-ul Euroligii
Un club care a evoluat în acest sezon în EuroCup a retrogradat
Adam Mokoka aduce titlul în EuroCup pentru JL Bourg
Adam Mokoka aduce titlul în EuroCup pentru JL Bourg
Cum arată bugetele echipelor din play-off-ul Euroligii
Panathinaikos a câștigat la limită cu Valencia datorită lui Kendrick Nunn
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!