Stiri

Spania - Un debutant a fost numit MVP al primei etape

Adrian Micinic

Adrian Micinic
16.10.2013

Danezul Rasmus Larsen este MVP-ul primei etape în Liga ACB. Acesta a avut o prestație de excepție în victoria obținută de Obradoiro în fața lui DKV Joventut Badalona, scor 90-78.

În vârstă de doar 19 ani, Larsen a avut 26 minute, în condițiile în care a început partida pe bancă, perioadă în care a totalizat 5/6 la aruncările de două puncte, 2/4 la trei puncte și 5/5 la linia de pedeapsă pentru un total de 21 puncte. A adăugat 13 recuperări (patru ofensive), o intercepție și un capac cu o posesie pierdută pentru un coeficient de 37 la eficiență.

Înalt de 2.12 metri, Larsen și-a început cariera alături de Vaerlose BBK, în campionatul Danemarcei. În vara anului trecut a fost legitimat la Sabadell Sant Nicolau, unde a jucat doar două meciuri.

Larsen este component al echipei naționale a Danemarcei la nivel juvenil. El a evoluat pentru reprezentativa U16 în 2009 și 2010, respectiv la U18 în 2011 și 2012.

Foto: acb.com

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!