Spania, victorie clară contra Japoniei la primul meci de la JO

Spania a avut o misiune care nu a fost atât de facilă cum ar fi sugerat calculele hârtiei la debutul „La Furia Roja” la Jocurile Olimpice, chiar în fața gazdei. Ibericii s-au impus în fața Japoniei, scor 88-77, grație în mod special conducătorului de joc Ricky Rubio.

Spania a început meciul cu un run de 7-0, a avut și un avantaj de 9 puncte în primul sfert (11-2, 18-9), dar gazdele au redus din diferență și după zece minute se aflau la patru puncte după un coș pe sirenă a lui Yuki Togashi (18-14). Mai mult, gazdele au continuat cursa de recuperare și grație vedetei Rui Hachimura reușeau să egaleze la 26. Sergio Scariolo a cerut time-out iar ibericii au revenit pe parchet mult mai motivați. Cu Ricky Rubio în prim-plan, ibericii au reușit un run uluitor de 19-0. Rui Hachimura a rupt seria cu un dunk spectaculos, dar ultimul coș al reprizei a aparținut tot ibericilor, care intrau la pauză cu un avantaj de 20 de puncte, scor 48-28.

Sfertul trei a fost unul mai dinamic pentru niponi, care au reușit să mai taie din avantajul ibericilor, care ajunsese la 24 de puncte (66-42). O intercepție a lui Yuta Watanabe l-a forțat pe Scariolo să ceară time-out la scorul de 69-54 pentru naționala sa. În cele din urmă spaniolii au intrat cu un avantaj de 13 puncte după 30 de minute, 69-56.

Niponii au forțat o revenire improbabilă în ultimul sfert, cu Hachimura și Watanabe în prim plan. Scariolo a decis să îl menajeze pe veteranul Pau Gasol, dar l-a aruncat în cele din urmă în luptă pe Rubio. Gazdele competiției au ajuns și la o diferență de 9 puncte pe final, dar în cele din urmă Spania s-a impus cu scorul de 88-77.

Ricky Rubio a marcat 20 de puncte cu 9 pase decisive în 21:44 minute, cu 8/13 din acțiune și +27 la „+/-”. Victor Claver a marcat 13 puncte, Marc Gasol 12 și Alex Abrines 11. Veteranul Pau Gasol a înscris 9 puncte  în 13 minute.

De partea cealaltă Rui Hachimura a reușit 20 de puncte, dar a combinat momentele spectaculoase cu mai multe gafe, terminând cu 8/21 din acțiune. Yuta Watanabe, celălalt jucător din NBA din lotul niponilor a fost mult mai eficient. El a strâns 19 puncte, cu 8 recuperări, 3 pase decisive și 5 intercepții.

Pentru spanioli urmează acum un meci important contra Argentinei, care se joacă joi, 29 iulie, de la ora României 15. De partea cealaltă Japonia va da piept cu Slovenia lui Luka Doncic, în cealaltă partidă din Grupa C. Meciul se va juca de la ora 7:40.

Partidele de la Jocurile Olimpice sunt transmise de posturile publice de televiziune, respectiv EuroSport.

*foto: fiba.com