Steaua Roșie Belgrad a controlat primul derby cu Partizan din noul an

Săptămâna plină de meciuri din Euroligă a continuat în cursul serii de joi, 4 ianuarie, și după un prim episod în 2024 din El Clasico, fanii baschetului s-au putut bucura și de derby-ul orașului Belgrad.

În fața a peste 20.000 de fani, Steaua Roșie și Partizan s-au întâlnit pentru a treia oară pe parcursul stagiunii în curs, indiferent de competițiile în care sunt înscrise. În atmosfera senzațională din Stark Arena, Steaua Roșie Belgrad a reușit să controleze jocul și până la pauză a putut să marcheze 50 de puncte, primind în schimb doar 29.

Diferența maximă a fost atinsă la scurt timp de la debutul celui de-al treilea sfert, la 52-29, de unde Partizan a reușit să se apropie la nouă lungimi pe parcursul sfertului decisiv. Steaua Roșie a refăcut imediat un ecart din două cifre și a obținut în cele din urmă o victorie clară: 88-72.

Șase jucători ai gazdelor au terminat în double digits, liderul pe lista marcatorilor fiind Nemanja Nedovic (16 puncte), iar Rokas Giedraitis și Freddie Gillespie au stat cu câte 14. Steaua Roșie a încheiat partida cu 44% din spatele arcului de cerc, un procentaj mult mai bun față de cel reușit de Partizan (27%).

Kevin Punter s-a remarcat din lotul lui Partizan cu 17 puncte și 3 intercepții, iar PJ Dozier a avut 12 puncte, 4 intercepții și 3 pase decisive.

Diferențe importante s-au înregistrat în alte două dueluri ale serii. Fenerbahce a trecut cu 109-74 de Maccabi Tel Aviv într-un meci disputat la Panevezys (Lituania), din motive de securitate, în timp ce ASVEL Lyon și-a trecut în cont prima victorie de acasă în această ediție a Euroligii, după 93-79 cu Zalgiris Kaunas. Timothe Luwawu-Cabarrot, Youssoupha Fall și Paris Lee au marcat împreună 71 de puncte pentru francezi.

Ultimul meci al serii de joi, o reeditare a primei semifinale din sezonul trecut, le-a pus față în față pe Olympiacos și AS Monaco. Grecii au fost conduși în bună parte din meci, dar niciodată la un ecart mai mare de 8 puncte și au putut să câștige cu 75-73, rezultat care i-a dus pentru moment pe poziția a patra. Isaiah Canaan (16 puncte pentru Oly) și Mam Jaiteh (14 puncte, 4 recuperări pentru Monaco) au fost principalii marcatori ai întâlnirii.