Transfer de la Steaua Roșie Belgrad pentru Rapid București
55 minute în urmăCât va costa un bilet la Final Eight-ul Cupei României
4 ore în urmăRicky Rubio și Adam Hanga conduc Joventut Badalona spre topul Basketball Champions League
4 ore în urmăMihai Silvășan: ,,Avem nevoie de această victorie. Mergem încrezători”
6 ore în urmăBAXI Manresa, penultimul oponent din deplasare pentru U-BT Cluj în sezonul regulat din EuroCup
6 ore în urmă
Naționala Statelor Unite ale Americii a obținut medalia de bronz la AmeriCup 2025, după ce a trecut clar, în finala mică, de reprezentativa similară a Canadei, cu scorul de 90-85.
După ce a avut emoții pentru calificarea în faza eliminatorie, SUA a continuat să dezamăgească la turneul final. Campioana olimpică a fost scoasă din lupta pentru trofeu de Brazilia, în semifinale, în urma unei victorii categorice, scor 92-77.
SUA, văzută cu șansa a doua, a făcut o primă repriză perfectă împotriva Canadei, având un avantaj de 12 puncte la pauză, scor 37-49. La reluarea jocului, favoriții au reușit să mai reducă din diferență și se mențineau în calculul victoriei cu 10 minute rămase de jucat, tabela indicând 61-68. SUA a refăcut încă din primele momente ale sfertului decisiv diferența de două cifre și nu a avut nicio emoție în a-și asigura succesul.
Tyler Cavanaugh și Javonte Smart au fost principalii marcatori ai naționalei câștigătoare, cu câte 21 de puncte. Jahmius Ramsey i-a urmat cu 12 puncte și o pasă decisivă, iar Langston Galloway a adăugat 11 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive.
De partea cealaltă, Canada a avut patru jucători în double-digits: Marcus Carr (16 puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive), Mfiondu Kabengele (16 puncte, 7 recuperări), Kyshawn George (14 puncte, 5 recuperări) și Leonard Miller, foarte aproape de double-double (11 puncte, 9 recuperări).
Brazilia a devenit noua campioană a AmeriCup, după ce a învins Argentina în finala mare cu 55-47, într-un meci sărac în faze ofensive.
Toate câștigătoarele AmeriCup din 2011:
*Foto:Fiba.basketball
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
Reacția lui Mihai Silvășan după al patrulea rezultat negativ din ultimele c...
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
Reacția lui Mihai Silvășan după al patrulea rezultat negativ din ultimele c...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!