SUA încheie Campionatul Mondial cu o victorie în fața Poloniei

SUA învinge Polonia în ultimul meci al Campionatul Mondial, cu scorul de 87 la 74. Meciul a contat pentru a desemna ocupanta locurilor 7 și 8.

Tabela la capătul primul sfert indica scorul de 28 la 14. Fără Jayson Tatum și Marcus Smart, ambii accidentați, și cu Kemba Walker menajat pentru această partidă, americanii au terminat primul sfert cu 5 triple reușite din 7 încercări pentru un procentaj de 71% la acest capitolul . La capătul celălalt polonezii nu reușesc să își regleze tirul de distanță, aceștia neizbutind să înscrie nici măcar un coș de la mare distanță.

În sfertul secund americanii au încercat să profite de lipsa de precizie de la distanță a polonezilor și în multe rânduri au ales să stea în zonă. Polonezii au atacat bine această apărare în zonă , aceștia au reușit să își creeze multe aruncări deschise, în special din colțul terenului, însă mingea a continuat să refuze să intre în coș. La pauza Polonia a terminat cu un dezastruos procentaj de 7% la aruncările de 3 puncte, cu o singură reușită din 15 încercări.

Astfel la jumătatea meciului americanii aveau un avans de 17 puncte, scorul fiind 47 la 30.

La jumătatea sfertului al treilea polonezii reușesc să se apropie la 10 puncte și îi forțează pe americani sa ceară timeout. Adam Waczinsky înscris două aruncări consecutive de 3 puncte, aruncări venite și datorită unor eforturi defensive sporite din partea lui A.J Slaughter și Matheusz Ponitka.

Acest sfert a fost primul sfert adjudecat de polonezi, cu scorul de 25-16.

Sfertul decisiv a început de la scorul de 63 la 55 pentru SUA. Kulig cu un and-one apropie Polonia la doar 7 puncte cu 5 minute de joc rămase pe tabelă. Jaylen Brown și Joe Harris duc SUA la 12 puncte. De la această diferență cele două echipe merg cap la cap până la finalul confruntării și americanii se impun cu scorul de 87-74.

Pentru americani Donovan Mitchell termină partida cu 16 puncte și 10 pase decisive, Khris Middleton reușește 13 puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive, Joe Harris 14 puncte și Miles Turner 7 puncte și 8 recuperări. De la americani toți cei nouă jucători care au intrat pe parchet au reușit să înscrie minim 3 puncte.

De la polonezi Mateusz Ponitka face un meci foarte bun cu 18 puncte și 7 recuperări,  Adam Waczinsky 17 puncte și A.J Slaughter 15 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive.

SUA termină Campionatul Mondial pe locul 7 și este la cea mai slabă clasare din istorie, în timp ce Polonia încheie turneul pe locul 8, o clasare foarte bună și meritată pe deplin de această generație a baschetului polonez.