Team USA câștigă după prelungiri un meci spectaculos cu Turcia. Video

Meci nebun la Shanghai, ziua de 3 septembrie aduce surprize pe bandă rulantă la Mondialul asiatic. SUA are nevoie de o repriză de prelungiri pentru a învinge Turcia.

Turcia face o partidă mare în compania "Team USA". Turcii au respectat planul tactic stabilit de Ufuk Sarica și au oscilat bine între apărarea zonă și cea om la om, forțati și de faptul că SUA profita de lipsa de mobilitate a jucătorilor turci pe poziția 5 și îi ataca prin acțiuni finalizate cu blocaj. Aceste oscilații în apărare i-au determinat pe americani să aleagă în multe rânduri acțiunile individuale sau să forțeze aruncarea de 3 puncte. Americanii au încheiat cu 35% la sută din acțiune, în timp ce turcii au avut 44%. Interesant este faptul că din cele 77 de aruncări din acțiune pe care le are SUA 40 din ele sunt de 3 puncte, lucru care nu s-a întâmplat în meciul cu Cehia.

La finalul celor 40 de minute regulamentare tabela din Shanghai Oriental Sport Center indica scorul de 81-81, cu o sutime de secundă înainte aceeași tabela arată scorul de 81-79, cu formația turcă aflată la conducere. Cedi Osman îl faultează pe Jayson Tatum pe o aruncare de 3 puncte, acesta înscrie 2 din cele 3 libere obținute și astfel SUA evită marea surpriză.

În prelungiri  cele două echipe au continuat să meargă cap la cap. Kemba Walker a ieșit la rampă cu două acțiuni individuale, dar tot turcii au fost cei care, în două rânduri,au avut ocazia să se distanțeze la 3 puncte. La 92-91 pentru echipa sa Dogus Balbay a ratat două aruncări libere, ca mai apoi la exact același scor Cedi Osman să facă același lucru. După ratările turcilor Khris Middleton profită de șansa să închidă meciul, tot de la linia de libere, reușind să înscrie două din două.

Pentru USA Kemba Walker a reușit 14 puncte, 6 recuperări și 7 pase decisive, Khris Middleton 15 puncte, Miles Turnes 11 puncte și 9 recuperări. Singurul american în double-double a fost Jayson Tatum cu 11 puncte și 11 recuperări.

De la Turcia s-au evidențiat statistic Ersan Ilyasova cu 23 de puncte și 14 recuperări, Scott Wilbekin cu 12 puncte și 3 pase decisive în doar 15 minute petrecute pe teren, Melih Mahmutoglu 18 puncte, Furkan Korkmaz 16 puncte și Cedi Osman 15 puncte. Semih Erden și Scott Willbekin au fost eliminați pentru 5 greșeli personale.

În celălalt meci al grupei E Cehia a dispus de Japonia cu 89-76, urmând să dispute pe 5 septembrie partida decisivă pentru calificarea în faza următoare împotriva Turciei. SUA  va întâlni Japonia, în cazul unei foarte probabile victorii americanii își vor asigura locul 1 în grupă.

**video: FIBA/Youtube