Team USA învinge clar Canada în ultimul meci amical înainte de FIBA World Cup 2019

Team USA și-a continuat seria meciurilor de pregătire dinaintea Campionatului Mondial din China. Trupa antrenată de Gregg Popovich și-a măsurat forțele cu Canada, într-un joc teste desfășurat în Australia, la Sydney. Echipa Statelor Unite ale Americii a câștigat clar confruntarea desfășurată la Qudos Banca Arena în fața a peste 15.000 de spectatori, scor 84-68.

Baschetbaliștii din SUA au dominat partida încă din start, când au început cu parțial de 11-2. Primul act a rămas la discreția americanilor, pe care l-au câștigat cu scorul de 20-9. Canadienii au reușit să mai echilibreze situația în sfertul doi, când au marcat 22 de puncte dar diferența a crescut în favoarea Team USA, 46-31 la pauză. În repriza secundă americanii au mai redus din turație și au câștigat sfertul trei cu 18-16 iar pe ultimul l-au pierdut la limită, 21-20.

Jaylen Brown a fost cel mai bun jucător al Team USA cu 19 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă. Donovan Mitchell și Kemba Walker au contribuit cu 12 puncte iar Myles Turner a terminat în double-double, 10 puncte și 15 recuperări.

Kyle Wiltjer a fost cel mai bun jucător al Canadei cu 21 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Khem Birch și-a trecut în cont 13 puncte și 6 recuperări.

Pentru Team USA a fost ultimul joc de pregătire înainte de FIBA World Cup 2019. Americanii vor debuta pe 31 august în competiție, într-un meci contra Cehiei.

Canada își va începe parcursul la Campionatul Mondial tot pe 31 august, în fața Australiei.