Tiberiu Iluţiu: "Dacă nu evoluam aşa de prost în prima repriză puteam câştiga partida"

totalbaschet.ro

11.08.2011

Naţionala U16 a României a început cu stângul Campionatul European U16 feminin Divizia B de la Arad. Selecţionata antrenată de trio-ul Mădălin Piperea, Tiberiu Iluţiu şi Coca Bârzan au cedat în primul meci susţinut în faţa Lituaniei, scor 47-62. Astfel misiunea echipei, aceea de a promova în elita baschetului la categoria U16 devine foarte grea. Deocamdată nimic nu este pierdut deoarece trei echipe din fiecare grupă se califică mai departe, în faza a 2-a a competiţiei.

Total Baschet a stat de vorbă, la finalul jocului, cu Tiberiu Iluţiu, antrenorul secund al reprezentativei U16. Acesta este de părere că naţionala României ar fi putut învinge Lituania dacă nu exista jocul slab din primele două sferturi.

Am început cu stângul acest campionat, după părerea mea din cauza emoţiilor. Nu am reuşit să finalizăm acţiunile singure cu panoul ceea ce spune tot. Am fost adormite în apărare, drept dovadă la recuperări ofensive ne-au dominat categoric. Aşa s-a pierdut meciul, la recuperări şi la pasele greşite care au fost tot pe fond de emotivitate. În rest am reuşit să ne batem doar în ultimele două sferturi, în prima repriză nu am contat. Dacă nu evoluam aşa de prost în primele două sferturi puteam câştiga partida. Azi noi nu am jucat la valoarea noastră. Nu am avut un joc colectiv şi nu pot remarca pe nimeni.

Întrebat despre următoarele meciuri, tehnicianul originar din Cluj-Napoca afirmă că nimic nu este pierdut.

Asta e mergem înainte. Suntem obligaţi să batem Israelul, Bulgaria şi pe urmă să ne concentrăm pe următoarele meciuri, dacă reuşim acest lucru, în fazele superioare.

Mădălin Piperea nu a dorit să declare nimic motivând faptul că "îl doare ficatul".