Tofaș Bursa și Ludwigsburg au obținut victorii clare în primele meciuri din play-in-ul BCL

Trecerea în 2024 a adus deschiderea fazei play-in din Basketball Champions League în cursul serii de marți, 2 ianuarie, cu partide în Grecia și Germania. În ambele confruntări diferența finală a fost formată din două cifre.

PAOK Salonic și Tofaș Bursa au oferit primul meci din 2024 în această competiție, turcii fiind în controlul jocului încă de la început și până la pauză au putut să-și formeze un ecart de 27 de puncte, iar tabela a indicat 26-53.

Tofaș a ținut-o pe PAOK la sub 20 de puncte înscrise și în cel de-al treilea sfert, iar cel mai mult s-a desprins la +40. Prestația dominantă a adus în cele din urmă un succes cu 63-95, astfel că turcii au ocazia să se califice în Top 16 pe teren propriu.

Cinci jucători de la Tofaș au fost în double digits, cu Marcus Denmon principal marcator (21 de puncte, 5 recuperări, 5/7 de la distanță). Cassius Winston și JJ O’Brien au avut 17, respectiv 15 puncte. De la PAOK s-au remarcat pe lista marcatorilor Andrew Harrison (16 puncte, 3/5 de la distanță) și Laurynas Beliauskas (13 puncte, 5/7 din acțiune).

Ceva mai strâns, cel puțin în prima repriză, a fost duelul dintre MHP Riesen Ludwigsburg și Darussafaka Lassa Istanbul. Cele două cluburi au propus un joc echilibrat până la pauză, când scorul a fost 40-33, după care Ludwigsburg a controlat ostilitățile în cel de-al treilea sfert și s-a putut desprinde în mod decisiv.

Nemții și-au ținut adversarii la 30 de puncte marcate în repriza secundă, iar după un avantaj maxim de 24 de lungimi, la finalul partidei tabela a indicat scorul de 82 la 63. Meciul doi va avea loc în Turcia, peste exact o săptămână, iar cu un succes al lui Ludwigsburg seria se încheie.

Jayvon Graves (21 de puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări), Elijah Childs (13 puncte, 10 recuperări) și Eddy Edigin (11 puncte, 5 recuperări) au fost cei mai eficienți jucători ai învingătorilor. Dacka a încheiat o seară dezastruoasă la aruncările din spatele arcului de cerc (1/19) cu Brendan Adams (13 puncte) și Josh Carlton (11 puncte, 13 recuperări) în rolul principalilor marcatori.

În această seară, 3 ianuarie, au loc celelalte șase confruntări din play-in. Programul este următorul: