Trefl Sopot revine de la -21 și câștigă dramatic ultimul meci dinaintea duelului cu CSM CSU Oradea

Trefl Sopot, următoarea adversară pentru CSM CSU Oradea în FIBA Europe Cup, a câștigat dramatic pe teren propriu duminică seara (09.01) duelul cu PGE Spojnia Stargard din campionatul Poloniei. Sopot s-a impus cu 72-71.

Trefl Sopot a avut un prim 5 alcătuit din Darrin Dorsey, Daniel Ziolkowski, Karol Gruszecki, DeAndre Davis și Josh Sharma pentru acest meci.

Viitorii adversari ai Oradiei au început dezastruos meciul, fiind conduși cu 19-0 după șase minute, primul coș pentru Trefl reușindu-l Moten din spatele arcului de cerc. Stargard s-a desprins chiar la +21 pe tabelă, parțialul inaugural terminându-se cu 26-9, perioadă în care Sopot a avut 23% din acțiune.

Galben-negrii au început să recupereze încet, floater-ul lui Darrin Dorsey fiind bun pentru 30-20, de unde oaspeții au prins un run de 7-0 și s-a urcat la 37-20. Trefl Sopot a terminat sfertul al doilea cu 4/5 din acțiune și diferența la pauză era de trei posesii, 39-30. Cifrele gazdelor au început să crească la nivelul aruncărilor (35%), lupta la recuperări fiind egală (21-21), iar Moten și Sharma aveau câte 7 puncte, cei doi combinând pentru 6/9 din acțiune în prima repriză.

Trefl revine de la -21 și preia conducerea în sfertul al treilea

Trefl nu le-a permis adversarilor să meargă la mai mult de șapte puncte în față în sfertul al treilea (42-35) și de la 44-37 a urmat un run de 10-2 al gazdelor, finalizat cu un dunk pe contraatac de Young, 47-46. După ce a preluat în premieră conducerea, Trefl a mers la 50-46 prin tripla lui Dorsey, sfertul terminându-se apoi cu 56-52 pentru PGE Spojnia Stargard.

Oaspeții au reușit să pună 11 puncte în față până la jumătatea ultimului sfert, 69-58, perioadă în care Sopot a înscris un singur coș din acțiune. Daniel Ziolkowski și colegii au revenit în meci și cu tripla lui Dorsey era un singur punct de recuperat (71-70). Kacper Mlynarski a comis un fault antisportiv și l-a trimis la linia de fault pe Sharma, care a modificat scorul la 72-71 pentru gazde. DeAndre Davis a reușit o intercepție crucială cu câteva secunde până la final și Sopot a câștigat într-o manieră dramatică.

După 18 etape în prima ligă poloneză Trefl are 10-8 bilanț (locul 4) și s-a impus în ultimele cinci meciuri din toate competițiile.

Dorsey, liderul învingătorilor la puncte marcate. Fostul jucător de la U-BT și-a egalat cea mai bună performanță

Darrin Dorsey a încheiat cu 22 de puncte, 5 pase decisive și 3 recuperări pentru învingători, urmat de Josh Sharma (17 puncte, 7 recuperări) și Darious Moten (14 puncte, 10 recuperări). Cel mai bun marcator al învinșilor a fost Baylee Steele (21 de puncte, 6 recuperări).

Trefl Sopot și CSM CSU Oradea se întâlnesc miercuri, 12 ianuarie, în etapa a 3-a din faza Top 16 FIBA Europe Cup. Meciul din Polonia începe la ora 20.00.

*foto: Facebook Trefl Sopot