Trei competiții europene, trei coșuri marcate în ultimele secunde. Video

Ziua de marți a fost plină pentru iubitorii baschetului european, care au putut vedea meciuri atât în EuroCup, cât și în Basketball Champions League și FIBA Europe Cup. De asemenea, fanii români au văzut la lucru două formații din Liga Națională: U-BT Cluj-Napoca și SCM U Craiova.

Interesant este faptul că în fiecare din competițiile menționate anterior a existat câte un meci, terminat cu o aruncare câștigătoare. Iată care au fost cele trei partide la care ne referim.

Hapoel Tel Aviv vs. Turk Telekom Ankara

Cele două formații au oferit unul dintre cele mai spectaculoase jocuri ale serii, iar tensiunea și emoțiile s-au resimțit până la fluierul final al arbitrului. Cu Jordan McRae absent, israelienii nu au avut aceeași forță ofensivă, însă încurajați de un public fabulos au reușit să joace excelent în fața unei grupări extrem de puternice. Totuși, cu două minute înainte de final, Turk Telekom conducea cu 82 la 74 și părea că va obține victoria.

Jucătorii lui Hapoel nu s-au dat bătuți și au răspuns într-un mare fel. Xavier Munford a înscris o triplă, apoi Jaylen Hoard a marcat o aruncare liberă și scorul a devenit 82 la 78. A urmat încă un coș de la distanță a lui Munford și, apoi, după un turnover al lui Nathan Sestina, același Munford și-a mai trecut în cont o triplă, prin care a adus victoria echipei sale: 84 la 82.

Așadar, un parțial de 10-0 pentru Hapoel Tel Aviv, cu trei coșuri de trei puncte reușite de Munford, care a adunat 33 de puncte și 6 recuperări.

SIG Strasbourg vs. Hapoel Holon

Cu siguranță, fanii români ai baschetului își amintesc de duelul dintre U-BT Cluj-Napoca și Hapoel Holon din BTarena, care a avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru a decide învingătoarea. Se pare că formația lui Guy Goodes are parte în fiecare sezon de Basketball Champions League de un joc pierdut în double overtime.

Strasbourg și Hapoel Holon au oferit unul dintre cele mai frumoase și spectaculoase confruntări din actuala ediție a BCL, marcând împreună 222 de puncte. La finalul timpului regulamentar, scorul era 88 la 88, după prima repriză de prelungiri, scorul era 97 la 97, fiind nevoie de încă cinci minute pentru a stabili câștigătoarea.

Cu mai puțin de trei minute rămase din a doua repriză de prelungiri, israelienii conduceau cu 108 la 101, având prima șansă la victorie. A urmat un parțial de 9-0 al francezilor în doar 36 de secunde, după coșurile lui Jean-Baptiste Maille, Ike Udanoh și Marcus Keene, și Strasbourg a revenit la conducere. Hayden Dalton a reușit să egaleze însă, cu cinci secunde rămase, DeAndre Lansdowne a marcat coșul victoriei pe contraatac: 112-110.

Cholet Basket vs. Niners Chemnitz

Adversarele Craiovei din grupa I au oferit un meci excelent în Franța, având loc nu mai puțin de 15 schimbări la conducere. Cu 52 de secunde rămase din joc, la scorul de 74-73 pentru Cholet, Aher Uguak a obținut un fault și a transformat ambele libere, aducând-o pe Chemnitz în avantaj.

După time-out, Perry Ellis a pierdut mingea, iar nemții aveau șansa de a-și asigura victoria, însă, la celălalt panou, Uguak a făcut un fault ofensiv. Posesia a revenit francezilor, iar Dominic Artis i-a taxat pe adversari, marcând un coș de trei puncte prin care Cholet s-a impus cu 77 la 75.

Așadar, trei competiții diferite, trei meciuri spectaculoase încheiate cu reușite în ultimele secunde.

*foto: championsleague.basketball