Turcia - Anadolu Efes a dispus de Fenerbahce în sferturile cupei

15.02.2012

Anadolu Efes Istanbul a eliminat pe Fenerbahce Ulker Istanbul din Cupa Turciei. Cele două echipe s-au confruntat în sferturile de finală ale turneului final al acestei competiţii cu scorul de 82-69.

Efes, echipa care a pornit cu prima şansă în acest joc, s-a desprins la 10 puncte în primul sfert, dar cei de la Fener au replicat în actul al doilea. Astfel, scorul la pauză era de 39-38 în favoarea lui Anadolu Efes. În repriza a doua cei de la Efes nu au putut fi opriţi, aceştia marcând 43 de puncte şi adversarul a replicat cu doar 31 în aceeaşi perioadă.

Esteban Batista a avut o prestaţie de excepţie. Uruguaianul a strâns 25 puncte cu 10/10 la aruncările din acţiune! Sinan Guler a strâns 19 puncte, iar Dusko Savanovic şi Oliver Lafayette au totalizat câte 13 puncte pentru echipa învingătoare.

Gasper Vidmar a terminat cu 19 puncte şi 11 recuperări pentru Fener, iar Hakan Demirel a terminat cu 13 puncte.

În penultimul act, Anadolu Efes va întâlni pe Banvit BK, echipă care a dispus de Tofas Bursa în al doilea sfert de finală disputat.

Miercuri (15.02) sunt programate ultimele două jocuri din sferturile de finală. Besiktas întâlneşte pe Aliaga Petkim, iar Galatasaray se confruntă cu Antalya Bsb.