Turcia - Galatasaray învinge din nou pe Efes

05.03.2012

Galatasaray Medical Park a învins pentru a doua oară consecutiv pe Anadolu Efes Istanbul, scor 74-65. De această dată a fost vorba despre un meci contând pentru etapa a 20-a în sezonul regulat al ligii profesioniste din Turcia.

Exceptând secvența a 3-a învingătorii au fost mai buni în permanență. Galata a câștigat la limită primul act pentru ca după 20 minute de joc scorul să fie de 43-34. Efes a redus din handicap în sfertul al treilea, dar finalul a aparținut oaspeților acestui meci.

Joshua Shipp a avut 18 puncte, Jamon Gordon a adăugat 16 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări, iar Jaka Lakovic a terinat cu 11 puncte pentru Galata. În replică, Kerem Tunceri a bifat 14 puncte, ias Sasha Vujacic a terminat cu 12 puncte pentru Efes.

Galatasaray urcă pe primul loc al clasamentului, având 16-3 la general, în vreme ce Anadolu Efes coboară pe poziția a 2-a, întrucât are o înfrângere mai mult.