Turneul preolimpic feminin. Croaţia este prima echipă calificată

29.06.2012

Croaţia este prima echipă calificată pentru concursul de baschet feminin de la Jocurile Olimpice din Londra prin intermediul turneului preolimpic. În primul sfert de finală al evenimentului desfăşurat la Ankara, ex-iugoslavele au depăşit Canada cu scorul de 59-56.

Încă de la stabilirea tabloului sferturilor de finală confruntarea dintre Croaţia şi Canada se anunţa drept cea mai echilibrată. De fapt, singurul semn de întrebare cu privire la şansele reprezentantelor Europei de a se califica la braţ pentru turneul olimpic a stat în acest meci.

Croaţia a revenit spectaculos în secvenţa decisivă a meciului cu Canada, atunci când s-a consemnat un parţial de 18-10. După primele zece minute de joc scorul a fost de 17-16 în favoarea europencelor, pentru ca echipa croată să intre în pauza mare la adăpostul unui avantaj de şapte lungimi. Canada a revenit în ctul al treilea, atunci când a înscris 20 puncte şi a încasat mai puţin de jumătate pentru a se instala la conducere, scor 46-41, cu zece minute înainte de final.

Jelen Ivezic a avut 12 puncte, 5 recuperări şi 5 intercepţii, iar Marija Vrsaljko a adăugat 10 puncte şi 4 recuperări pentru formaţia învingătoare. În replică, Courtnay Pilypaitis a strâns 11 puncte şi 5 recuperări pentru Canada.

În urma acestui rezultat Croaţia încheie participarea la turneul preolimpic şi se califică la Jocurile Olimpice de la Londra. În schimb, Canada mai are o şansă de a ajunge acolo însă va trebui să câştige următoarele două meciuri pentru a se putea califica.