Turneul preolimpic feminin. Puerto Rico este eliminată

27.06.2012

Japonia a depășit Puerto Rico, scor 79-70, într-un meci decisiv pentru ambele formații în Grupa A la turneul preolimpic de baschet feminin. În urma acestui rezultat asiaticele se califică în sferurile de finală ale competiției păstrând șanse de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra. În schimb, portoricanele sunt eliminate din competiție.

Niponele s-au desprins pe parcursul sfertului al 3-lea, atunci când au înscris 22 puncte și au încasat doar 15. În sfertul decisiv ambele protagoniste au înscris câte 27 puncte.

Yuka Mamiya a avut 29 puncte și 15 recuperări, iar Yuko Oga a contribuit cu 17 puncte și 5 pase decisive pentru Japonia. În replică, Jazmine Sepulveda a terminat cu 24 puncte și 4 recuperări pentru Puerto Rico.

Într-un alt meci, contând pentru Grupa B, Cehia a depășit Argentina, scor 68-54, pentru a câștiga prima poziție în această serie. Cert este că ambele echipe erau calificate în sferturile de finală ale turneului preolimpic înaintea acestei confruntări.

De altfel, în momentul de față se cunosc două dintre sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Ankara. Astfel, Turcia întâlnește Argentina, iar Cehia se va confrunta cu Japonia. Ambele partide au favorite certe formațiile europene. Celelalte două dueluri se vor stabili în această seară. Echipele Croației respectiv Croației respectiv Coreei își așteaptă adversarele provenite din Grupa D. Acestea sunt cu certitudine Franța și Canada, însă rămâne de văzut ordinea în Grupa D, respectiv împerecherea din sferturile de finală.