Turneul preolimpic feminin. Turcia a câștigat Grupa A

26.06.2012

Turcia a învins, în propriul fief, la Ankara, reprezentativa Japoniei, într-un meci contând pentru Grupa A la turneul preolimpic de baschet feminin. Meciul desfășurat marți (26.06) s-a încheiat cu scorul de 65-49.

Gazdele s-au desprins la 13 lungimi pe tabela de marcaj din prima jumătate, scorul după 20 minute de joc fiind de 36-23. Diferența finală a fost de 16 puncte.

Nevryie Yilmaz a strâns 16 puncte, 6 recuperări, Esmeral Tunculer a adăugat 15 puncte pentru Turcia, în vreme ce Yuka Mamiya a bifat 17 puncte, 4 recuperări pentru Japonia.

Turcoaicele au două victorii și sunt deja câștigătoare ale Grupei A, fiind totodată calificate în sferturile de finală. Miercuri (27.06), Japonia se va confrunta cu Puerto Rico pentru acontarea locului 2, unul ce asigură calificarea în sferturile de finală. Învinsa este eliminată din cursa pentru calificare la Jocurile Olimpice.