U-BT Cluj câștigă și pe teren propriu cu Sodertalje Kings

U-BT Cluj a reușit a treia victorie în patru manșe în FIBA Europe Cup, scor 85-74.

U-BT Cluj a început partida Kerron Johnson, Patrick Richard, Donatas Tarolis, Artis Ate și Darko Planinic, în timp ce Sodertalje i-a avut în primul 5 pe Eric Adams, Charles Callison, Anton Gaddefors, Martin Pahlmblad și fostul jucător al Piteștiului și Mureșului, Jonathan Person.

U-BT Cluj a punctat prima pe tabelă și conducea cu 4-0 după un minut și cu 9-4 după dunk-ul lui Tarolis. Person a egalat însă la 9, pentru ca U-BT să se distanțeze din nou la 5 puncte, după reușita lui Planinic. Coșul lui trei al lui Calnicenco a dus avantajul la 6 puncte (19-13), moment în care pe parchet și-a făcut debutul în acest sezon Nandor Kuti. După primul sfert scorul a fost doar 21-20 pentru clujeni. Lay-up-ul lui Person i-a dus pentru prima oară în avantaj pe suedezi, scor 21-22, dar clujenii au pus o serie de11-2 cu Zganic și Ate pe teren. Suedezii au pus și ei seria lor de 10-2 și au egalat la 34 după coșul de 3 puncte al lui Pahlmblad. Finalul primei reprize a aparținut însă tot clujenilor, care au intrat la pauză cu un avantaj de 5 puncte, scor 40-35.

U-BT a continuat sfertul trei în același stil și au dus avantajul chiar și la 11 puncte, scor 48-37. Însă elevii lui Silvășan nu au reușit însă să se desprindă de suedezi, care au mutat la o apărare în zonă presing și i-a încurcat pe gazde. Coșul lui Drameh de pe finalul sfertului trei a dus diferența la doar 4 puncte, 60-56. Calnicenco a deschis ultimul sfert cu un coș de 3 puncte iar după trița lui Richard scorul a ajuns la 68-60 pentru U-BT. Au urmat însă alte 7 puncte consecutive ale suedezilor. Karlo Zganec a reușit însă cu emoții un and-one, iar Patrick Richard a transformat un contraatac care a pornit tot din steal-ul lui și cu trei minute rămase de jucat, scorul era 78-69 pentru gazde. Gaddefors și Ate au schimbat câte un coș de 3 puncte iar după dunk-ul lui Eric Adams care a dus scorul la 81-74, Silva a cerut time-out. După timpul de odihnă, Planinic a reușit să înscrie și să ducă avansul la 9 puncte (83-74). Anton Gaddefors a dat apoi un airball și victoria nu mai avea cum să scape lui U-BT. And-one-ul aceluiași Planinic a stabilit scorul final al partidei la 85-74.

Darko Planinic a marcat 18 puncte, cu 5 recuperări și 4 pase decisive, Karlo Zganec 15 puncte cu 9 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții și +26 la eficiență, în timp ce Patrick Richard a marcat 14 puncte. De partea cealaltă Anton Gaddefors a marcat 21 puncte, Charles Callison 15, în timp ce fostul jucător din LNBM, Jonathan Person, a contribuit cu 8 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive și +16 la eficiență.

După acest meci U-BT Cluj ajunge la 3-1 în Grupa G, la egalitate cu Enisey Krasnoyarsk, care au câștigat pe teren propriu cu Balkan Botevgrad, scor 84-69. Balkan și Sodertalje au 1-3. Meciul următor pentru U-BT va fi pe terenul lui Balkan, miercuri, 20 noiembrie, de la ora 19:00.