U BT Cluj-Napoca trece de Salon Vilpas și va juca cu Peristeri în drumul spre grupele Champions League

U BT Cluj-Napoca a debutat cu o victorie în noul sezon competițional, 106-97, în fața finlandezilor de la Salon Vilpas. Campioana României a început perfect meciul dar a irosit un avantaj de 16 puncte până la pauză și a avut mult de muncit în partea secundă. Totuși finalul a aparținut clujenilor, care au făcut un pas înainte spre grupele Basketball Champions League și acum se vor duela cu gazdele turneului preliminar, BC Preisteri.

Mihai Silvășan a început partida cu Katic, Richard, Guzman, Bircevic și Stipanovic. Salon Vilpas i-a trimis încă din start pe Ahonen, Koivisto, Nenonen, Fobbs și Wood.

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

Partida a început perfect pentru clujeni, cu un slam dunk al lui Bircevic iar apoi o triplă a lui Richard. Fobbs de la linia de libere a adus primele puncte pentru finlandezi. Jocul a curs în favoarea clujenilor, care avea de două ori mai multe puncte marcat la jumătatea actului inaugural, 14-7. Stipanovic a mai marcat o dată și antrenorul finlandez solicita primul timp de odihnă al partidei. Aruncarea de la distanță a funcționat excelent pentru clujeni, care s-au desprins la 22-9.  Elevii lui Silvășan s-au desprins la 16 lungimi dar tripla lui Nenonen stabilea scorul după primele 10 minute de joc, 30-17.

Toni Katic a marcat primul în sfertul secund, după o pătrundere solitară. Ahonen a replicat cu o triplă. Finlandezii au accelarat și au reușit să echilibreze ostilitățile pe tabelă, 40-37, cu mai puțin de 4 minute rămase din prima repriză. Clujul a răspuns cu 4 puncte la rând după time-out princ Stipanovic și Richard iar antrenorul nordic apela tot la timp de odihnă. Salon Vilpas trecea pentru prima dată în avantaj, cu un minut rămas din prima repriză, 46-44. Patrick Richard a răspuns cu un coș de la distanță. La cabine avea să se intre cu scorul egal, 48-48, după ce Hogue a marcat o singură liberă.

Veteranul Mikko Koivisto a deschis partea secundă a meciului cu o triplă. Stipanovic egala după un coș cu fault. Nenonen mai lovea o dată de la disntanță și ajungea la 3/3 la acest procedeu. Finlandezii au mai pus trei puncte pe tabelă după un coș cu fault și aveau cel mai mare avantaj, 57-51. Clujul egala rapid după triplele lui Stewart și Guzman. Salon Vilpas a revenit în avantaj și nu l-a mai cedat până la intrarea în ultimul minut din sfertul trei. Scorul după 30 de minute efective de joc era favorabil tot finlandezilor, 71-70, după ce Fobbs a marcat de la distanță în ultima secundă.

Patrick Richard a deschis secvența decisivă cu o triplă. Clujenii au completat startul bun de sfert, au dus scorul la 78-73 și au scos al 5-lea la Wood, pivotul titular al celor de la Salon Vilpas. Fobbs a răspuns însă cu o nouă aruncare reușită de la distanță. U BT a mai comis un turnover și LoVett egala. Patrick Richard avea însă să mai lovească o fată de la distanță. La jumătatea sfertului, Bircevic ducea scorul la 88-80, cu o nouă reușită de la 3 puncte. Nordicii nu au cedat dar Toni Katic a marcat 5 puncte rând și a dus diferența la 10 lungimi cu mai puțin de 2 minute și jumătate rămase de joc. Diferența a fost suficient pentru a U BT să-și adjudece victoria, scor final 106-97.

Patrick Richard a fost omul meciului cu 24 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive. Stefan Bircevic a adăugat 17 puncte. Toni Katic și Elijah Stewart au adăugat câte 16 puncte fiecare. Andrija Stipanovic a terminat cu 15 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Exact aceeași linie statistică a avut-o și celălalt pivot, Dustin Hogue.

Juho Nenonen cu 23 de puncte și 6 recuperări a fost cel mai bun finlandez. Marcu LoVett a terminat cu 22 de puncte și 7 pase decisive. Brian Fobbs și-a trecut în cont 15 puncte iar veteranul Mikko Koivisto 14 puncte.