U-BT Cluj suferă al treilea eșec în sezonul 2023/24 din EuroCup

05.12.2023

U-BT Cluj-Napoca a pornit cu stângul în returul sezonului regulat din EuroCup. Campioana României nu a reușit să repete isprava din tur și a pierdut pe terenul finalistei din ediția precedentă. Scorul final al deplasării la Turk Telekom a fost 95-84, în favoarea gazdelor.

Turk Telekom: Tyrone Wallace, James Palmer, Yigitcan Saybir, Steven Enoch, Ismail Ulusoy

U-BT Cluj-Napoca: DJ Seeley, Adam Mokoka, Karel Guzman, Jarell Eddie, Emi Cățe

Tabela a fost deblocată de câte un coș din interior semnat de jucători autohtoni din cele două tabere, Cățe și Saybir. Palmer și Saybir au reușit un run de 4-0 pentru gazde, contracarat cu aceeași măsură de Seeley și Cățe. Ardelenii au trecut pentru prima oară la conducere la 10-11, după ce Seeley a marcat de la distanță. Emi a majorat avansul cu un procedeu spectaculos în căciulă. Ulusoy a răspuns la inel. Guzman a semnat cinci puncte la rând printr-un dunk și o triță. Gazdele au semnat un run spectaculos, de 13-0, prin care au revenit la conducere, iar după primul sfert, tabela indica 26-18.

Studenții au oprit parțialul adversarilor în debutul sfertului doi, prin Stipanovic, dar turcii nu au ezitat să răspudnă rapid cu un coș cu fault al lui Ulubay. Metehan a dus diferența la nouă lungimi printr-un and-one. Stipe și Mokoka de sub panou, respectiv Richard de la distanță și-au readus echipa în joc. Palmer a replicat pentru Turk Telekom, înainte ca Eddie să urmeze exemplul lui Pat și să ducă scorul la 33-32 cu un coș de afară. Recitalul triplelor a continuat cu un nou coș de afară, dar adversarii campioanei României au continuat să domine în căciulă. Jocul de interior le-a dirijat run-ul din finalul sfertului, datorită căruia conduceau cu 53-48.

Palmer a inaugurat a doua repriză printr-un coș de la semi-distanță. Richard a răspuns printr-o nouă triplă. Guzman a urmat exemplul colegului său și o aducea pe U-BT la doar un punct distanță de adversari, în cadrul unor momente de joc sărace în realizări ofensive. Wallace a oprit această secetă, marcând tot din spatele arcului de cerc. Stipanovic și-a ținut echipa aproape, la o diferență de o posesie, înainte ca Ulusoy să puncteze din nou de afară, în posesii consecutive. Studenții au revenit din nou datorită inspirației lui Stipe, iar Seeley a egalat cu un coș de trei. La capătul actului decisiv, scorul era 66-66.

Wallace și Saybir au construit rapid o diferență de două posesii, înainte ca Mejeris să finalizeze o pasă excelentă a lui Stipanovic. Mihai Silvășan s-a văzut nevoit să ceară timp de odihnă aproape de jumătatea sfertului, după ce adversarii lor s-au distanțat la 77-69. Jocul a rămas dominat de gazde, care s-au dus la o diferență de două cifre după un and-one semnat de Palmer. Studenții au reacționat printr-o triplă a lui Eddie. Ulubay a răspuns prin același procedeu pentru a tăia elanul reprezentantei României. În cele din urmă, clujenii au cedat cu 95-84.

Veteranii Patrick Richard și Andrija Stipanovic au marcat câte 15 puncte pentru U-BT Cluj. DJ Seeley i-a urmat cu 13 puncte, iar Jarell Eddie a înscris 12 puncte. James Palmer a fost cel mai bun om de pe teren și a adăugat 24 de puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive.

Pentru U-BT Cluj-Napoca urmează în EuroCup un meci pe teren propriu cu Slask Wroclaw, programat marți, 12 octombrie, de la ora 19:00. Turk Telekom va juca pe terenul lui Buducnos Podgorica.

*foto: u-bt.basketball