Ultimele două campioane ale Euroligii au oferit o confruntare care a intrat în istoria competiției

Etapa cu numărul 19 a Euroligii s-a încheiat într-o manieră extrem de spectaculoasă, în special prin confruntarea pe care au oferit-o Real Madrid și Anadolu Efes Istanbul. Duelul ultimelor două campioane a intrat în istoria competiției.

Madrilenii au condus în bună parte a timpului pe parcursul primelor două sferturi și au intrat la vestiare cu 38-36, după ce au irosit la un moment dat un avantaj de opt lungimi. Anadolu a răspuns excelent în debutul sfertului trei și a mers la 43-53, dar de acolo Real Madrid a întors printr-un run de 21-5.

Ceea ce a urmat din a doua parte a sfertului patru și în restul partidei, a intrat în istoria Euroligii. Turcii au beneficiat de un avantaj de cinci puncte la 74-79, prin tripla lui Shane Larkin cu trei minute rămase pe cronometru, iar apoi Dzanan Musa a devenit factorul X al gazdelor și a trimis meciul în overtime: 81-81.

În prima repriză suplimentară a venit rândul deținătoarei trofeului să irosească un avantaj de patru puncte și Larkin a prelungit partida cu liberele precise pentru 91-91, după care roata s-a întors și Real Madrid a completat o revenire superbă în decurs de două minute, de la -9, și Mario Hezonja a înscris în ultima secundă pentru 102-102.

Cea de-a treia repriză de overtime, bornă atinsă în premieră într-un meci de Euroligă, avea să fie doar o parte a istoriei. Echilibrul a dominat în acest act și nicio formație n-a putut să conducă la mai mult de trei puncte, iar Edy Tavares a dus scorul la 111-111, în urma căruia a urmat a patra repriză suplimentară. Mario Hezonja a rupt echilibrul aici cu tripla de la 126-122 și într-un final Real Madrid a câștigat cu 130 la 126 o partidă care s-a întins pe mai bine de trei ore.

Recorduri stabilite în acest thriller

Pe lângă cele patru reprize de overtime, record al întrecerii, meciul a adus în total 256 de puncte, o nouă bornă istorică. În plus, Real Madrid a devenit formația cu cele mai multe puncte înscrise într-un meci de Euroligă.

Shane Larkin și Tibor Pleiss au petrecut 53 de minute pe parchet, iar din partea spaniolilor cel mai mult s-au aflat în joc Mario Hezonja și Edy Tavares, ambii câte 49 de minute. În plus, s-a ajuns până în ultima repriză suplimentară pentru ca un jucător să fie eliminat pentru numărul de greșeli personale (Elijah Bryant, în minutul 56 al partidei).

Dzanan Musa a intrat într-un grup select prin prestația ofensivă împotriva lui Anadolu. El a terminat cu 40 de puncte, 8 pase decisive și 45 index la eficiență, fiind urmat din tabăra Realului de Mario Hezonja (31 de puncte, 12 recuperări, 7/17 de la distanță). Shane Larkin a contribuit cu 32 de puncte, 9 pase decisive, 5 recuperări și 6/11 de la distanță pentru vizitatori.

Alte două partide au avut parte de tensiune pe final

Duelurile dintre FC Barcelona și Baskonia, respectiv Valencia și Panathinaikos s-au încheiat la diferențe mici în cursul serii de vineri. Barca a recuperat un deficit de 11 puncte în ultimul act pentru a se impune cu 89-85, iar PAO a reușit să câștige la limită, 82-81, prin liberele împărțite de Lessort în ultima secundă. Tot vineri s-au jucat partidele Alba Berlin - Virtus Bologna (69-83) și Olimpia Milano - Bayern Munchen (76-62).

După 19 runde clasamentul este condus de către Real Madrid (17-2). Virtus Bologna este pe locul secund (14-5), Barcelona pe 3 (13-6), iar între locurile 4-7 există o egalitate între Panathinaikos, Olympiacos, Fenerbahce și Maccabi Tel Aviv, toate fiind cu 11-8 bilanț.

*foto: euroleaguebasketball.net