San Antonio Spurs a obținut prima victorie în finala NBA
1 zi în urmăLucas Tohătan și-a prelungit contractul cu CS Vâlcea
1 zi în urmăIonuț Bâscoveanu rămâne antrenorul principal al lui Rapid București
2 zile în urmăTudor Gîrbea continuă la CSO Voluntari și în sezonul 2026/27
2 zile în urmăÎncă un baschetbalist de la U-BT Cluj pleacă la JL Bourg
2 zile în urmă
Umana Reyer Venezia a primit astăzi, 5 februarie, vizita lui Happy Casa Brindisi, într-un meci din cadrul etapei a 18-a ligii italiene de baschet. Adversara lui U-BT Cluj-Napoca din EuroCup a fost învinsă la o diferență de un punct, 80-81, și a încasat a zecea înfrângere stagională.
Venezia are un bilanț de 8-10 până în acest moment și se află pe poziția a zecea în Lega A. În EuroCup, italienii au șapte victorii și șase eșecuri și ocupă locul al 5-lea în grupa A, după ce a pierdut în ultima etapă, tot pe teren propriu, cu Cedevita Olimpija Ljubljana.
Ca urmare a rezultatelor modeste din această stagiune, conducerea Umanei Reyer Venezia a decis să se despartă de Walter De Raffaele, antrenor care ajunsese la 400 de partide pe banca echipei chiar în disputa cu U-BT, câștigată cu 95 la 90.
De Raffaele a ajuns la Venezia în 2011 și, vreme de cinci sezoane, a fost antrenorul secund al italienilor. Apoi, din 2016 până în prezent, tehnicianul originar din Livorno a condus-o pe formația din nord-estul Italiei.
În 2017 și 2019, Umana Reyer Venezia a cucerit titlul național, în 2020 a obținut Cupa Italiei, iar în 2018 a câștigat FIBA Europe Cup.
„Umana Reyer anunță că antrenorul Walter De Raffaele a fost eliberat de atribuțiile sale ca antrenor principal. Clubul îi mulțumește lui Walter pentru cei 13 ani de succes și îi dorește succes pe mai departe. Echipa i-a fost temporar încredințată antrenorului secund Gianluca Tucci”, este comunicatul oficial al clubului din Venezia.
Gianluca Tucci ocupă postul de antrenor secund al Umanei Reyer Venezia din 2016, de când Walter De Raffaele a devenit antrenor principal. Conform lui Emiliano Carchia, Neven Spahija este favorit să preia banca tehnică a grupării italiene. Spahija are o experiență de aproape 40 de ani în antrenorat, pregătind formații precum Maccabi Tel Aviv, Valencia, Baskonia, Fenerbahce sau Lietuvos Rytas.
*foto: backdoorpodcast.com
Adam Mokoka va evolua pentru Aris Salonic
Pentru al patrulea sezon consecutiv, CSO Voluntari va evolua în ENBL
Adam Mokoka va evolua pentru Aris Salonic
Pentru al patrulea sezon consecutiv, CSO Voluntari va evolua în ENBL
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!