Valencia Basket este noua campioană în EuroCup

Bogdan Isailă

15.04.2019

Valencia Basket a câștigat ediția 2018/2019 a EuroCup, după ce a câștigat meciul decisiv de pe teren propriu cu Alba Berlin. Spaniolii au început slab meciul dar au revenit și au făcut diferența în sferturile 2 și 3, pentru o victorie al final cu scorul 89-63

Partida de la Valencia a avut un start surprinzător iar Alba Berlin marca 11 puncte la rând. Veteranul Fernando San Emeterio a spart gheața pentru gazde după aproape 4 minute de joc. Germanii nu au mai găsit drumul atât de ușor spre coș iar Matt Thomas cu 7 puncte pe finalul primului sfert o aducea pe Valencia în joc, 17-18. Gazdele și-au arătat forța în actul secund, pe care l-au început cu un parțial de 13-2 și au preluat frâiele jocului. Cea maimare diferență în prima repriză a fost de 15 puncte pentru Valencia iar coșul lui Dennis Clifford pentru Alba Berlin stabilea scorul pauzei, 46-31. La reluarea jocului, formația iberică și-a păstrat cadența ofensivă și s-a dus și la 22 de puncte diferență. Hermannsson marca o triplă pentru oaspeți iar în ultimul minut din sfertul trei nu se mai marca pentru scorul de 63-44 în favoarea Valenciei. În ultima secvență de joc nu s-a pus problema unei reveniri spectaculoase iar Valencia și-a mărit și mai mult ecartul și își asigura trofeul după victoria cu scorul de 89-63 în decisivul finalei EuroCup contra celor de la Alba Berlin.

Bojan Dubljevic a fost cel mai bun jucător al partidei cu 18 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive și 27 la eficiență. Matt Thomas a fost principalul marcator al Valenciei cu 19 puncte. Fernando San Emeterio a contribuit cu 18 puncte iar Will Thomas cu 15.

Rokas Giedraitis a fost principalul artizan de la Alba Berlin cu 19 puncte iar Peyton Siva a terminat cu 14 puncte.

Valencia nu a obținut doar un trofeu continental dar și un wildcard de participare pentru sezonul 2019/20 a Euroligii, cea mai importantă competiție europeană la nivel de club.