Valencia învinge pe Baskonia și așteaptă un pas greșit de la Zenit pentru a avansa în playoff-ul Euroligii

Valencia păstrează șanse la playoff-ul Euroligii, după ce s-a impus în ultimul meci din sezonul regulat cu scorul de 86-81 în fața lui Baskonia.

Partida desfășurată la Valencia a fost una de mare luptă, ambele echipe având doar varianta victoriei pentru a spera la playoff. Oaspeții intrau în avantaj la pauză, după ce au topit cel mai avantaj al Valenciei din meci, 7 puncte, iar scorul la jumătatea meciului era de 44-39. Baskonia a început bine și sfertul trei și și-a creat un avantaj de 9 lungimi. Valencia a închis actul cu un run de 13-3 prin care trecea în avantaj, 60-59. Totul s-a decis în ultimele două minute de joc, când Valencia a încheiat cu un run de 8-4, pentru a-și apropria victoria.

Derrick Williams a fost omul meciului cu 16 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive și 4 intercepții. Alți patru jucători de la gazde au terminat în double-digits: Prepelic – 14 puncte, Tobey - 13, Kalinic – 12 și Dubljevic – 11.

Pierria Henry a fost principalul remarcat de la Baskonia cu 19 puncte, 7 pase decisive și 2 recuperări. Rokas Giedraitis a totalizat 17 puncte iar Achille Polonara 16.

În urma acestui rezultat, Valencia așteaptă un pas greșit al lui Zenit St. Petersburg în ultimele două partide pentru a avansa în playoff. Rușii joacă pe teren propriu contra lui Maccabi Tel Aviv pe 9 aprilie și lui Panathinaikos pe 12 aprilie.