Victor Wembanyama a debutat pentru naționala de seniori a Franței

11.11.2022

Franța a obținut al șaptelea succes în Grupa K de calificare pentru Campionatul Mondial din 2023. Naționala Cocoșilor Galici a trecut cu scorul de 90-65 de Lituania, într-o reeditare a duelului din grupele de la EuroBasket din această vară.

Elevii lui Vincent Collet au început excelent partida și au reușit să se instaleze repede la conducere. Avansul acestora a crescut până la finalul primului sfert, când tabela indica 14-22. Sfertul al doilea a început mai bine pentru baltici, care s-au apropiat la un singur punct, dar în cele din urmă, avansul francezilor era de două cifre la pauza mare (33-43).

Debutul sfertului trei a fost decisiv în economia partidei. Oaspeții s-au distanțat la 23 de puncte înaintea ultimelor 10 minute și și-au permis să își odihnească oamenii de bază în ultimul sfert. În cele din urmă, Franța s-a impus cu 90-65.

Partida de vineri seara a reprezentat debutul lui Victor Wembanyama la naționala mare. Pivotul de doar 18 ani a fost titular și a adunat 23 de minute. El a fost liderul Franței la eficiență, cu un indice de +23. Wembanyama a încheiat cu 20 de puncte și 9 recuperări și a transformat 6/13 aruncări din acțiune, 1/2 de la distanță și 7/7 de la linia de libere.

Sylvain Francisco a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 21 de puncte. Din tabăra lituanienilor s-au remarcat Eimantas Bendzius și Marek Blazevic cu câte 14 puncte.

Luni, 14 noiembrie, Franța va da piept cu Bosnia și Herzegovina de la 21:30, în timp ce Lituania va juca pe terenul Muntenegrului, în aceeași zi, dar de la ora 20:00.