Victorie categorică pentru Fenerbahce împotriva Unics Kazan

15.10.2021

Fenerbahce s-a descărcat pe Unics Kazan pentru înfrângerea cu Alba Berlin de miercuri. Vicecampioana Turciei a câștigat disputa de pe teren propriu cu adversarii din Rusia cu scorul 80-41, într-un meci fără istoric.

Defensiva lui Fener a fost la un nivel de intensitate extraordinar. Cei de la Unics au stat teribil la procentajul aruncărilor pe toată durata partidei. Acest trend s-a instaurat încă din actul inaugural, câștigat de turci cu scorul de 21-8.

Elevii lui Dimitros Priftis nu au reușit să se apropie de adversari nici în actul secund, iar gazdele au intrat la pauză cu un avantaj neverosimil de 22 de puncte.

Fenerbahce a avut cel mai bun sfert la capitolul defensiv imediat cu revenirea de la vestiare. Oaspeții au reușit să înscrie doar 5 puncte în cele 10 minute de joc, iar scorul ajungea la 61-27 pentru trupa antrenată de Sasa Djordjevic.

Turcii au jucat cu frâna de mână trasă în ultimul act, însă tot au reușit să mărească ecartul față de adversarii. Astfel, scorul final a ajuns la 80-41 pentru Fener.

Gazdele au avut 4 jucători în double digits: Marial Shayok (17 puncte), Devin Booker (16 puncte), Nando De Colo (13 puncte) și Ahmet Duverioglu (10 puncte). De cealaltă parte, singurul jucător care a atins această bornă a fost Isaiah Canaan cu 10 puncte.

Pentru Fenerbahce urmează derby-ul cu Anadolu Efes din competiția internă și deplasarea cu Real Madrid din Euroligă. Unics Kazan va juca și ea la rândul său cu turcii de la Anadolu în următoarea etapă a competiției.

*foto: euroleague.net