Victorie importantă pentru echipa lui Dragoș Diculescu în BNXT League

12.01.2022

Landstede Hammers Zwolle a ajuns la cinci victorii în ultimele șase etape din BNXT League, după succesul de miercuri seară împotriva celor de la Leeuwarden, pe teren propriu.

Oapseții au avut un început mai bun de meci și s-au distanțat rapid la șapte lungimi (7-14), după un coș de la semi-distanță al lui Pruitt. După un parțial de 7-0 al lui Zwolle, egalitatea era restabilită. După 10 minute, tabela indica 17-17.

Dragoș Diculescu a deschis sfertul secund al confruntării cu o reușită de la semi-distanță și un coș de trei puncte, prin care ducea scorul la 22-17 pentru echipa sa. Brock a redus diferența din spatele arcului de cerc. Gazdele au preluat inițiativa și s-au distanțat și la opt puncte (36-28), după coșul pe pătrundere al lui Thorbjarnarson. La pauza mare, scorul era 43-39.

În urma unui run de 6-0, Leeuwarden trecea din nou la conducere în jumătatea actului secund, înainte de tripla lui De Pagter. Cele două echipe au mers cap la cap până spre finalul acestui parțial, când Landstede Hammers au înscris șase puncte consecutive, prin Echols și Thorbjarnason pentru a conduce cu 59-53 înaintea ultimelor 10 minute.

Echipa lui Diculescu nu a mai cedat avantajul până la final. Românul a contribuit și el decisiv la prestația echipei sale din ultimul sfert, reușind să înscrie de două ori de la distanță. Scorul final al confruntării a fost 82-75 pentru gazde, care ajung la un bilanț de 10 victorii și cinci înfrângeri în Grupa A din BNXT League, în care se mențin pe locul trei.

Dragoș Diculescu a încheiat disputa cu 13 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, dar și 6 mingi pierdute. Românul a înscris 5/14 aruncări din acțiune și 3/6 de la distanță pentru un indice al eficienței de +9.

Noah Dahlman a fost cel mai bun marcator al partidei. Jucătorul lui Zwolle a încheiat cu 21 de puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive. Nigel Pruitt a încheiat tot cu 21 de puncte, dar cu 3 recuperări și o pasă decisive.

Pentru Diculescu și echipa sa urmează un meci din sferturile de finală ale Cupei Olandei, împotriva celor de la Groningen, echipă ce evoluează în FIBA Europe Cup.

*foto: Landstede Hammers Facebook