Victorii la limită pentru Olimpia Milano și Real Madrid

Olimpia Milano continuă seria de invincibilitate din startul de sezon al Euroligii. Gruparea antrenată de Ettore Messina a avut o partidă dificlă pe teren propriu în compania lui ASVEL Lyon dar la final a reușit să se impună la limită cu scorul de 73-72.

Echipa patronată de Tony Parker a făcut o prima repriză excelent și conducea la jumătatea meciului cu 40-26. Repriza secundă a început cu un coș al francezilor, după care a urmat un run de 14-2 pentru Milano. La finalul sfertului trei scorul era egal, 51-51. Totul avea să se decidă în ultimul minut. Devon Hall a marcat o triplă prin care își ducea echipa în avantaj, după care Kahudi și Lighty au irosit ultima posesie, care putea aduce victoria pentru ASVEL.

Devon Shields a fost cel mai bun marcator al învingătorilor cu 15 puncte plus 5 recuperări și 5 pase decisive. Nicolo Melli a reușit 14 puncte și 6 recuperări.

Elie Okobo a strâns 25 de puncte și 3 pase decisive pentru ASVEL. Chris Jones a adăugat 12 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

Real Madrid a avut parte de un meci la fel de dificil pe teren propriu în față lui Fenerbahce. Turcii au controlat prima repriză, și-au creat și un avantaj din două cifre dar la pauză se intra cu scorul de 41-35. Repriza secundă a fost echilibrată, iar la fel ca și în meciul din Italia, totul s-a decis în ultimele secunde. De Colo a dus scorul la 69-66 pentru Fener. Causeur a marcat pe pătrundere iar la următoarea acțiune ofensivă a turcilor, Booker l-a faultat pe Poirer în lupta la recuperare. Centrul francez a marcat ambele libere rezultate iar la ultima fază Marial Shayok a ratat tripla cu care putea aducea victoria pentru Fenerbahce. Scor final, 70-69 pentru Real Madrid.

Fabien Causeur a fost omul meciului cu 16 puncte. Thomas Heurtel a terminat cu 10 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive iar Vincent Poirer cu 5 puncte și 17 recuperări.

Nando De Colo cu 11 puncte, 6 pase decisive și 2 recuperări a fost principalul remarcat al vizitatorilor.