Victorii muncite pentru FC Barcelona și Virtus Bologna în ultima etapă din anul 2022 în Euroligă

Ultimele meciuri din anul 2022 în Euroligă s-au jucat vineri seara (30.12) în încheierea etapei cu numărul 16, două partide fiind cu diferențe mici, iar celelalte două s-au terminat la diferențe clare.

Steaua Roșie Belgrad și FC Barcelona au deschis seara, catalanii reușind să conducă aproape în totalitate primul sfert în deplasare și la finalul parțialului aveau un avantaj de 11 puncte, 17-28. Sârbii au recuperat apoi un deficit de 15 puncte în decurs de câteva minute ș de la 19-34 s-a făcut 36-34, totuși Barca intrând la conducere la cabine, 40-43.

Gazdele au venit apoi în față în cel de-al treilea sfert și puteau pune trei posesii între, 65-57, diferența maximă fiind ulterior de 12 puncte. Barcelona a egalat la 79-79 și cu câteva secunde rămase pe cronometru Steaua Roșie conducea, dar nu a faultat pe ultimul atac al spaniolilor și Mirotic a înscris tripla care trimitea meciul în overtime, 84-84. Ulterior, au apărut mai multe fotografii pe Twiiter și în presa internațională care au arătat faptul că starul catalanilor a călcat afară înaintea aruncării, el fiind de aceeași părere la finalul partidei. Barcelona s-a aflat, cu mici excepții, în față în prelungiri și a câștigat în cele din urmă cu 99 la 94.

Tomas Satoransky a fost în double-double pentru FC Barcelona (19 puncte, 10 pase decisive, 5/6 de la distanță), iar Nemanja Nedovic și Filip Petrusev au înscris câte 24 de puncte pentru Steaua Roșie.

Foarte echilibrat a fost duelul dintre Virtus Bologna și Fenerbahce Istanbul, ultimul al serii, doar în sfertul patru formându-se o diferență din două cifre, asta după un run de 10-0 al italienilor. Formațiile au fost pe rând la conducere în prima repriză, unde ecartul maxim era de cinci puncte și apoi la cabine s-a intrat cu scor egal, 46-46. Fener a preluat apoi conducerea pe finalul sfertului trei (65-68), Virtus desprinzându-se în două rânduri la +10 în parțialul decisiv și în cele din urmă a câștigat cu 92 la 88.

Înfrângerea a fost a patra consecutivă pentru Fenerbahce, turcii având în luna decembrie un bilanț de 3 victorii și 7 eșecuri indiferent de competiții, asta după ce anterior acestei perioade au avut doar doi pași greșiți (62-71 în SuperCupa Turciei și 80-81 cu Barcelona în Euroligă).

Marco Belinelli a adunat 18 puncte pentru Virtus Bologna, alți șase jucători fiind în double figures la puncte sau assist-uri. Jonathan Motley a răspuns cu 26 de puncte (11/14 din acțiune) și 8 recuperări pentru Fenerbahce.

Alba Berlin a întrerupt o perioadă de peste două luni fără victorie în Euroligă, iar derby-ul elen dintre Panathinaikos Atena și Olympiacos Pireu a fost fără istoric, alb-roșii impunându-se în OAKA.

Rezultatele și marcatorii celorlalte două meciuri:

ASVEL Lyon-Villeurbanne - Alba Berlin: 79-91 | Marcatori: Charles Kahudi (14 puncte, 3 recuperări), Alex Tyus (13 puncte, 9 recuperări) / Jaleen Smith (21 de puncte, 4/8 de la distanță, 6 recuperări)

Panathinaikos Atena - Olympiacos Pireu: 71-95 | Marcatori: Dwayne Bacon (30 de puncte, 6 recuperări, 6/8 de trei) / Moustapha Fall (19 puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive), Isaiah Canaan (17 puncte, 4/7 de la distanță)

*foto: euroleaguebasketball.net